PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie. 11,5 mln zł na nowoczesne Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

  • pt/pap    18 listopada 2016 - 12:39
Małopolskie. 11,5 mln zł na nowoczesne Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
Powstanie nowoczesna, multimedialna ekspozycja prezentująca wybrane aspekty środowiska przyrodniczego Tatr i wpływu człowieka na ich kształtowanie (fot.tpn.pl)

• Ponad 11,5 mln zł będzie kosztowała kompleksowa modernizacja Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego  w Zakopanem, która zakończy się do końca przyszłego roku.
• Powstanie tam m.in. sztuczna jaskinia oraz kino 4D.
"Cały obiekt zostanie dostosowany do potrzeb nowoczesnej ekspozycji i wymagań odwiedzających. Zwiedzający będą mogli na przykład zobaczyć przyrodę oczami tatrzańskich zwierząt oraz dowiedzieć się, jak zwierzęta postrzegają turystów" - powiedział PAP Marcin Guzik z CEP TPN.

W ramach inwestycji zostanie dobudowana część wejściowa z niezbędnym zapleczem i zostanie wymieniony dach budynku. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Powstanie nowoczesna, multimedialna ekspozycja prezentująca wybrane aspekty środowiska przyrodniczego Tatr i wpływu człowieka na ich kształtowanie. Prezentowane mają być ekosystemy łąk, lasów i tatrzańskich jaskiń. Ekspozycja będzie opatrzona multimedialnym komentarzem wraz z wizualizacją procesów naturalnych zachodzących w przyrodzie.

W specjalnie przygotowanych salach kinowych będzie można oglądać i doświadczać filmów przyrodniczych w tzw. technice 4D, czyli oddziaływującej na wzrok, słuch, równowagę i dotyk. Na jednym z filmów będzie można obserwować przykłady zachowań zwierząt w konsekwencji spotkania z człowiekiem. Drugi będzie stanowił obserwację Tatr widzianą z lotu orła.

"Takie ujęcie tematu zmierza do pokazania, że Tatry są przestrzenią wspólnej koegzystencji człowieka z przyrodą, ale to przyroda ma znaczenie nadrzędne" - wyjaśnił Guzik.

Projekt zakłada również realizację przewodników w językach obcych.

Kompleksowa modernizacja Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego jest dofinansowana kwotą 8 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.