PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie, drogi: Budowa obwodnicy Oświęcimia rozpoczęta

  • pt    30 maja 2016 - 11:54
Małopolskie, drogi: Budowa obwodnicy Oświęcimia rozpoczęta
Symboliczne wbicie łopaty na budowie obwodnicy Oświęcimia (fot.malopolskie.pl)

• 30 maja ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia.
• Nowa obwodnica to prawie 5 km trasy.
• Całkowity koszt jej powstania wyniesie 120 mln. zł.
Sprawne połączenie Oświęcimia z Krakowem i aglomeracją górnośląską, poprawa bezpieczeństwa pieszych, zmniejszenie korków w centrum miasta, dodatkowy most przez Wisłę – to korzyści jakie mieszkańcy i kierowcy odczują dzięki nowej obwodnicy Oświęcimia.

Jej budowę poprzez symboliczne wbicie łopaty zainaugurował 30 maja marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Nowa obwodnica to prawie 5 km trasy, która połączy drogę krajową nr 44 z drogą wojewódzką 933.
Południową granicę inwestycji wyznaczy rondo przy ul. Fabrycznej (DK 44), Chemików i Olszewskiego w Oświęcimiu, a północną ul. Krakowska w Chełmku (DW 933).

Całkowity koszt budowy wyniesie prawie 120 mln. zł. 85 procent kosztów pokryją środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

- Inwestycje drogowe to jeden z najważniejszych punktów polityki Zarządu Województwa Małopolskiego. Nasze konsekwentne działania widać w tym, jak systematycznie poprawia się stan techniczny dróg, czy w tempie w jakim powstają nowe obwodnice. W ciągu ostatnich 7 lat powstało ich aż 15 – mówił marszałek Jacek Krupa.

Powstanie drogi wyprowadzi znaczną część ruchu tranzytowego z Oświęcimia, zmniejszy korki w centrum miasta, ułatwi połączenie Oświęcimia z Krakowem i Śląskiem. Zyskają także mieszkańcy, którzy odetchną od hałasu i ruchu samochodów przejeżdżających przez Oświęcim.

Dzięki obwodnicy sprawniejszy będzie dojazd do Miejskiej Strefy Ekonomicznej. Poprawi się także droga do Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau.

Obwodnica ma być gotowa do końca 2017 r. Za jej budowę odpowiada firma Banimex.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)