PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie. Jacek Krupa przekazał umowy na budowę ostatniego odcinka obwodnicy Skawiny

  • PAP/KDS    8 stycznia 2018 - 13:43
Małopolskie. Jacek Krupa przekazał umowy na budowę ostatniego odcinka obwodnicy Skawiny
Koszt budowy ostatniego odcinka tej inwestycji to ponad 35 mln zł (fot. shutterstock.com)

Na początku 2020 roku kierowcy powinni przejechać całą obwodnicą Skawiny. Koszt budowy ostatniego odcinka tej inwestycji to ponad 35 mln zł.
  • W poniedziałek (8.01) marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa przekazał umowy na wykonanie końcowego etapu drogi.
  • Jak przypomniał, budowa obwodnicy Skawiny jest realizowana etapami: pierwszy z nich - od ul. Krakowskiej do ul. Energetyków został zrealizowany w 2014 r..
  • Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Drugi odcinek od ul. Energetyków do drogi krajowej nr 44 jest już w budowie - jego zakończenie jest planowane na koniec tego roku, a prace projektowe nad "domknięciem" obwodnicy - czyli fragmentem do drogi wojewódzkiej nr 953 wkrótce ruszą.

- Już za dwa lata mieszkańcy Skawiny odetchną - cały ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza miasto - zaznaczył marszałek.

Burmistrz Skawiny Paweł Kolasa podkreślił, że dokończenie budowy obwodnicy Skawiny było i jest jednym z najważniejszych zadań lokalnego samorządu.

- Ma ono niebagatelne znaczenie nie tylko dla wszystkich mieszkańców gminy Skawina, ale również całego regionu. Obwodnica przyczyni się do znacznego ograniczenia ruchu ciężarowego i tranzytowego w historycznym i zabytkowego centrum naszego miasta, poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżujących, będzie stanowiła również dodatkowy, niezwykle istotny, czynnik poprawiający funkcjonowanie i konkurencyjność skawińskich przedsiębiorstw - ocenił burmistrz.

Zgodnie z planami ostatni odcinek obwodnicy Skawiny będzie mieć 2,3 km długości. W ramach inwestycji między drogą krajową nr 44 a wojewódzką nr 953 zostaną wybudowane dwa wiadukty (w miejscu skrzyżowania z drogą gminną) i powstaną dwa ronda, a wzdłuż całej trasy wytyczona zostanie bezpieczna ścieżka rowerowa.

Prace budowlane będzie prowadziła wyłoniona w przetargu firma Energopol.

Po zakończeniu wszystkich odcinków obwodnica Skawiny będzie miała ponad 7 km długości - od ul. Krakowskiej do drogi wojewódzkiej nr 953. Jej całkowity koszt zamknie się w kwocie ok. 115 mln zł, z czego 85 proc. stanowią środki unijne pochodzące z aktualnego i poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.