Małopolskie: Podpisano umowę na budowę obwodnicy Wolbromia

Ponad 21,5 mln zł będzie kosztować budowa obwodnicy Wolbromia w północnej części woj. małopolskiego. Inwestycja, na budowę której podpisano umowę w środę (23 sierpnia), powinna zostać ukończona jesienią przyszłego roku.
Małopolskie: Podpisano umowę na budowę obwodnicy Wolbromia
Według władz regionu Małopolska realizuje obecnie największy w historii plan budowy dróg (fot.fotolia)

Jak podkreślił burmistrz Wolbromia Adam Zielnik, codziennie drogą wojewódzką nr 783, która przecina centrum miasta, przejeżdżają setki samochodów. "Uciążliwe korki, hałas i spaliny - to codzienność mieszkańców naszego miasta. Za rok sytuacja ma się już mocno poprawić" - ocenił.

Według niego nowa trasa nie tylko ułatwi życie mieszkańcom, ale też sprawi, że gmina stanie się bardziej atrakcyjna dla inwestorów.

Zgodnie z planami obwodnica Wolbromia - od ul. Miechowskiej do ul. Skalskiej - będzie gotowa jesienią przyszłego roku. Inwestycję podzielono na dwie części: od ul. Miechowskiej do ul. Brzozowskiej (koszt prawie 6,5 mln zł) oraz od ul. Brzozowskiej do ul. Skalskiej (koszt ponad 15 mln zł).

Powstający odcinek drogi będzie miał jezdnię dwupasmową o szerokości 7 metrów i cztery ronda (ul. Miechowska, ul. Brzozowska, ul. Łukasińskiego oraz ul. Skalska). W celu zapewnienia bezpieczeństwa wykonawca wykona chodniki, pobocza i lewoskręty na skrzyżowaniach. Trasa zostanie oświetlona oszczędnymi lampami LED. W projekcie uwzględniono również montaż ekranów akustycznych oraz budowę systemu odwadniającego drogę.

Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa zaznaczył, że inwestycja w 85 proc. zostanie sfinansowane dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

"Poprawa jakości dróg w naszym regionie to jeden z naszych priorytetów. Chcemy, by zarówno mieszkańcy województwa, jak i osoby, które tylko przez Małopolskę przejeżdżają, mogły szybko i co najważniejsze bezpiecznie pokonać zaplanowaną trasę" - powiedział.

Według władz regionu Małopolska realizuje obecnie największy w historii plan budowy dróg. Do 2023 roku w całym województwie zostanie wybudowanych w sumie kilkanaście nowych obwodnic, rozbudowanych prawie 300 km dróg wojewódzkich oraz zmodernizowanych prawie 100 km już istniejących.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE