PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: Powstaną miasteczka rowerowe w Korzennej, Nowym Targu, Łużnej, Limanowej, Jabłonce i Nowym Wiśniczu

  • PAP/AT    12 lutego 2016 - 11:16
Małopolskie: Powstaną miasteczka rowerowe w Korzennej, Nowym Targu, Łużnej, Limanowej, Jabłonce i Nowym Wiśniczu
W miasteczkach dzieci w praktyce nauczą się przepisów ruchu drogowego. Przeprowadzane będą tam także egzaminy na kartę rowerową (Miasteczko Rowerowe w Żorach, fot. slaskie.pl)

• 2 mln zł przeznaczy województwo małopolskie na budowę miasteczek rowerowych.
• W miasteczkach dzieci w praktyce nauczą się przepisów ruchu drogowego.
• Place powstaną w tym roku w sześciu gminach.
Każdy z obiektów wyposażony będzie w rożne typy skrzyżowań (równorzędne, rondo, z łamanym pierwszeństwem), drogi jednokierunkowe, chodniki, przejścia dla pieszych, drogi rowerowe, a także odpowiednie znaki drogowe czy sygnalizatory świetlne. Niektóre będą miały nawet przejazdy kolejowe czy fragmenty torowiska.

W miasteczkach dzieci w praktyce nauczą się przepisów ruchu drogowego. Przeprowadzane będą tam także egzaminy na kartę rowerową. Obiekty te będą udostępniane mieszkańcom bezpłatnie przez minimum pięć lat.

"Jestem przekonany, że powstające place zaprocentują nie tylko mniejszą ilością wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, ale też przyczynią się do większej popularności tego sportu" - ocenił w piątek Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego odpowiedzialny m.in. za infrastrukturę drogową.

Jest to druga edycja konkursu, w którym gminy mogły się starać o środki na budowę rowerowych miasteczek ruchu drogowego. Środki na współfinansowanie zadania będą pochodzić od Małopolskich Ośrodków Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

W konkursie mogły startować te gminy, które dysponują własnym terenem pod budowę miasteczka, a także nie uczestniczyły w poprzedniej edycji programu. Wnioskowana kwota wsparcia od Województwa Małopolskiego nie mogła przekroczyć 50 proc. wartości zadania - ale nie więcej niż 200 tys. zł. Pozostała część kwoty musiały zabezpieczyć gminy.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w zeszłym roku. W jej wyniku powstały miasteczka rowerowe w gminach: Rabka-Zdrój, Wieliczka, Bobowa, Trzebinia, Chełmiec i Koniusza. Województwo przeznaczyło na ich dofinansowanie 1,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2016-02-16 12:06:48

    Sposobem na redukcję liczby wypadków z udziałem rowerzystów jest przede wszystkim oddziaływanie na zachowania kierowców. Szkolenie dzieci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w miastach prawdziwie przyjaznych dla rowerzystów (a więc i dla mieszkańców) mogą się odbywać i w przeważającej mierze s...ię odbywają w normalnym ruchu drogowym. Budowa wydzielonych dróg dla rowerów nie powinna być realizowana przy milcząco przyjmowanym założeniu, że jej celem jest usuwanie rowerzystek i rowerzystów z jezdni.  rozwiń