PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: przebudowa 200 km dróg lokalnych

  • PAP    20 grudnia 2010 - 13:29
Małopolskie: przebudowa 200 km dróg lokalnych

Około 200 kilometrów dróg powiatowych i gminnych w województwie małopolskim zostanie wyremontowanych w przyszłym roku w ramach trzeciej edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
Samorządy otrzymają w sumie na ten cel z budżetu państwa 71,5 mln zł. W poniedziałek wojewoda małopolski Stanisław Kracik wręczył przedstawicielom 37 samorządów dokumenty potwierdzające kwalifikację do przyszłorocznej edycji rządowego programu.

Dzięki tym dotacjom w przyszłym roku na przebudowę ma szansę około 200 kilometrów dróg w Małopolsce, w tym ponad 130 km dróg powiatowych i prawie 70 km dróg gminnych. Najdłuższy odcinek zostanie wyremontowany w gminie Wieprz (ok. 6,5 km) oraz w powiecie miechowskim (ok. 19 km).

- Spodziewamy się jednak, że uda się zmodernizować więcej dróg. Może się okazać, podobnie jak w poprzednich edycjach, że po przetargach pojawią się oszczędności i będzie można przebudować więcej dróg niż pierwotnie założono - zaznaczył Kracik.

Samorządy mają czas do 31 marca przyszłego roku na rozstrzygnięcie przetargu oraz podpisanie umowy z wykonawcą. Inwestycje powinny być zakończone do 30 listopada 2011 roku, a rozliczone - do końca przyszłego roku.

Na realizację trzeciej edycji rządowego programu Małopolska otrzyma w sumie - podobnie jak w ubiegłym roku - 71,5 mln zł. Połowa dotacji przeznaczona będzie na drogi powiatowe, a połowa na gminne.

Pieniądze na realizację 41 projektów trafią do 37 samorządów (26 gmin oraz 11 powiatów). Cztery powiaty (miechowski, nowotarski, oświęcimski, limanowski) otrzymają dofinansowanie na modernizację dwóch odcinków dróg lokalnych.

Zgodnie z zasadami, powiaty oraz miasta na prawach powiatu mogły składać po dwa wnioski o przyznanie dotacji na pokrycie połowy kosztów inwestycji drogowych planowanych na przyszły rok. Z tej możliwości skorzystały powiaty: bocheński, chrzanowski, dąbrowski, krakowski, limanowski, miechowski, nowosądecki, nowotarski, oświęcimski, wielicki oraz miasta: Nowy Sącz i Tarnów. Pozostałe powiaty: brzeski, gorlicki, myślenicki, tarnowski, wadowicki i miasto Kraków złożyły po jednym wniosku.

Do tej pory w pierwszej i drugiej edycji programu w Małopolsce udział wzięło 57 gmin, jedno miasto na prawach powiatu oraz 14 powiatów. Samorządy otrzymały dofinansowanie na realizację 112 projektów. Pozwoliło to na przebudowę 424 km dróg.

Czytaj też:

Będą nowe schetynówki

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.