PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie, Wojnicz: chcą ratować zabytkowy Pałac Dąmbskich

  • pap/pt    11 lutego 2016 - 18:35
Małopolskie, Wojnicz: chcą ratować zabytkowy Pałac Dąmbskich

Remont pałacu w Wojniczu ma kosztować 20 mln zł (fot.wojnicz.pl)

• Samorząd Wojnicza (woj. małopolskie) chce wyremontować zrujnowany neogotycki Pałac Dąmbskich.
• Zabytek pochodzący z XIX wieku ma być przeznaczony na działalność kulturalną, może się w nim znaleźć także pałac ślubów.
• Na renowację potrzeba około 20 mln zł.




Jak burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, budynek zakupiony przez gminę w 2011 r. znajduje się w fatalnym stanie technicznym, obecnie nie jest zagospodarowany. Obiekt wymaga przeprowadzenia prac konserwatorskich i remontowych, a także zabezpieczenia przed postępującą degradacją.

Potrzebna jest przede wszystkim naprawa dachu i odwodnienie. Koszt wstępnych prac szacowany jest na około 700 tys. zł.

"Docelowych pomysłów na pałac jest kilka, na pewno chcemy żeby zabytek w przyszłości służył mieszkańcom miasta i gminy" - powiedziała PAP Urszula Ropa, zastępca burmistrza Wojnicza. Według niej po remoncie siedzibę mogłyby tam znaleźć gminne instytucje kultury i Urząd Stanu Cywilnego.

Urząd Miejski w Wojniczu przeprowadził ankietę wśród mieszkańców, która dotyczyła pomysłów zagospodarowania pałacu.

Większość z nich opowiedziała się za przeznaczeniem go na cele kulturalne i administracyjne. Niewykluczone jest również pozyskanie inwestorów, którzy chcieliby włączyć się w przedsięwzięcie odnowy pałacu na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Do tej pory wykonano inwentaryzację architektoniczno-konserwatorską zabytku i jego otoczenia - kordegardy oraz budynku gospodarczego, wraz z instalacjami. Są to pierwsze kroki na drodze do jego odnowienia. Planowane są dalsze prace, których finałem będzie przywrócenie pałacowi dawnej świetności.

Koszt prac remontowych szacowany jest na około 20 mln zł, dlatego - jak podkreślają władze samorządowe - nie ma możliwości, aby samodzielnie udźwignęła go gmina. Drugą z możliwości, oprócz partnerstwa publiczno-prywatnego rozważanych przez samorząd jest pozyskanie na ten cel środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020.

Pałac został wybudowany w 1876 roku z inicjatywy Władysława Dąmbskiego. Projektantem i budowniczym był Karol Polityński. Budowla nawiązuje do angielskich form neogotyku historyzującego. Obiekt ten był jedną z ważniejszych siedzib miejscowej szlachty.

W budynku, który stał w tym miejscu przed wzniesieniem obecnego pałacu spotykali się emisariusze Towarzystwa Demokratycznego i powstańcy przygotowujący powstanie narodowe w 1846 r.

Oprawę dla zabytku stanowi około 10-hektarowy park z aleją grabową. Prowadzi do niego kordegarda nawiązująca do neogotyckiego stylu. Park powstawał sukcesywnie. Można w nim dostrzec założenia francuskie i angielskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.