PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: za trzy lata obwodnica Waksmundu, Ostrowska i Łopusznej

  • PAP/MN    21 września 2016 - 15:45
Małopolskie: za trzy lata obwodnica Waksmundu, Ostrowska i Łopusznej
Nowo powstała droga ma poprawić bezpieczeństwo, ograniczyć hałas i ilość spalin (fot. pixabay)

• Za trzy lata powstanie obwodnica Waksmundu, Ostrowska i Łopusznej w ciągu drogi wojewódzkiej 969 z Nowego Targu do Starego Sącza.
• W środę (21 września) w Nowym Targu podpisano umowę na wykonanie siedmiokilometrowej trasy, która będzie kosztować 35 mln zł.
"Nowa obwodnica zdecydowanie poprawi komfort i bezpieczeństwo podróżujących, ale przede wszystkim mieszkańców trzech wsi, które obecnie przecina ruchliwa droga wojewódzka" - mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

Zegzda poinformował, że Małopolska realizuje obecnie największy w historii program budowy dróg wpisany do Małopolskiego Planu Inwestycyjnego. W ciągu najbliższych 7 lat ma powstać tu 14 obwodnic i 5 węzłów drogowych. Dodatkowo 28 inwestycji zakłada przebudowę lub modernizację dróg wojewódzkich. Wartość wszystkich inwestycji to ponad 1,6 mld zł.

Obwodnicę wybuduje firma Energopol z Krakowa. Początek drogi zaplanowano poza terenem Nowego Targu, na styku z ul. Jana Pawła II - w przyszłości w tym miejscu ma również powstać południowa obwodnica Nowego Targu.

Nowa trasa będzie się kończyć na wysokości miejscowości Harklowa, gdzie włączy się w drogę wojewódzką nr 969. W ramach inwestycji powstaną m.in. trzy mosty nad Czerwonką i Leśnicą, ronda, drogi dojazdowe i serwisowe oraz przejścia dla zwierząt. Trasa będzie przebiegała w większości przez pola i łąki, omijając domy i lasy.

Nowo powstała droga ma poprawić bezpieczeństwo, ograniczyć hałas i ilość spalin emitowanych przez przejeżdżające tamtędy samochody.

Prawie 24 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Pozostała kwota czyli 11 mln zł to pieniądze z budżetu województwa, powiatu nowotarskiego i gminy Nowy Targ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.