PARTNER PORTALU
 • BGK

Małopolskie zmodernizowało atrakcje turystyczne

 • PAP    2 grudnia 2011 - 15:04
Małopolskie zmodernizowało atrakcje turystyczne

Gmina Ciężkowice w woj. małopolskim dzięki unijnemu dofinansowaniu zmodernizowała i połączyła swoje główne atrakcje turystyczne: rezerwat Skamieniałe Miasto i Muzeum Przyrodnicze. Samorząd otrzymał na ten cel 3,4 mln zł w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jak poinformował dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice Marek Zwolenik, jest to kluczowy projekt dla rozwoju turystycznego Ciężkowic i całego regionu Pogórza Ciężkowickiego.

- To motor napędowy całego systemu turystycznego na Pogórzu - podkreślił.

Przedsięwzięcie bazuje na największych atrakcjach turystycznych w regionie. Składa się z kilku komplementarnych elementów: rezerwatu Skamieniałe Miasto, nowoczesnej ekspozycji Muzeum Przyrodniczego, Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej oraz elementów promocyjnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik multimedialnych.

Jednocześnie projekt jest częścią szerszej oferty turystycznej tej części Małopolski (zabierz głos/oceń marszałka).

W ramach przedsięwzięcia na terenie rezerwatu przeprowadzono prace, dzięki którym zwiększyła się dostępność szlaków pieszych (barierki, schody na stromiznach, stoliki i ławeczki) a przy wejściu do Skamieniałego Miasta przygotowano teren na organizację dużych imprez plenerowych, tematycznie związanych z historią, legendami, fauną i florą tego miejsca.

Ciężkowickie Muzeum Przyrodnicze, jedna z czterech tego typu placówek w Małopolsce, rozbudowało swą siedzibę, aby kilkukrotnie zwiększyć liczbę zwiedzających.

Ekspozycja została wzbogacona o nowoczesne techniki wystawiennicze (makiety siedliskowe z panoramicznym tłem, iluminowane fototapety, dynamiczne oświetlenie czy kioski multimedialne), które szczegółowo przedstawiają osobliwości przyrodnicze rezerwatu i regionu. Urządzono też salę wystawowa na przygotowanie ekspozycji czasowych oraz salę multimedialną.

W internecie dostępne będą materiały multimedialne: trójwymiarowy przewodnik po regionie wraz z materiałami filmowymi, przewodniki w formatach MP3 i MP4 po rezerwacie Skamieniałe Miasto w kilku wersjach językowych.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła ponad 4,5 mln zł, z czego 3,4 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie a reszta pochodziła z budżetu gminy Ciężkowice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • DOREMIFASOLLA, 2011-12-02 22:04:36

  korzystniej jest łączyć niż dzielić...
 • Jóm, 2011-12-02 21:48:38

  nic w tym chyba nie ma dziwnego, o to co najcenniejsze dla danego regionu trzeba dbać, a skoro były dwie takie główne atrakcje więc je połączono w jedno co też wydaje się być trafionym pomysłem!
 • TEKST, 2011-12-02 21:33:14

  To jest własnie, to romantyczne podejście do projektu ! Bezcenne!