PARTNER PORTALU
  • BGK

Mały Zakrzów ma Ośrodek Szkolenia Olimpijskiego

  • pt    10 marca 2014 - 10:08
Mały Zakrzów ma Ośrodek Szkolenia Olimpijskiego

Klub jeździecki Lewada w Zakrzowie otrzymał status Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego. W niewielkiej miejscowości w byłych budynkach PGR-u powstał nowoczesny ośrodek sportowo-rekreacyjny.
Zakrzów, mała miejscowość w gminie Polska Cerekiew, w powiecie kędzierzyńsko – kozielskim, stanowi znakomity przykład wykorzystania pieniędzy unijnych do rewitalizacji terenów popegeerowskich.

Ojcem sukcesu jest prezes Lewady, trener Andrzej Sałacki, który szukał sprzymierzeńców do realizacji bardzo odważnej wizji. Jednym z nich była wójt gminy Polska Cerekiew Krystyna Helbin, a także zarząd województwa opolskiego.

Władze gminy przy współpracy z klubem złożyły wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013 o dofinansowanie zadania pt: „Budowa Wielofunkcyjnego Ośrodka Sportowo – Rekreacyjnego w Zakrzowie. W ramach procedury konkursowej zarząd województwa dofinansował połowę z 13,5 mln zł, które stanowiły koszt przebudowy starych, zdewastowanych obiektów inwentarzowych na nowoczesne hale ujeżdżeniowe, stajnie, sale konferencyjne i zaplecze odnowy biologicznej.

Wysoki standard kompleksu i komfortowe warunki treningów pozwoliły rozpocząć starania o nadanie ośrodkowi certyfikowanego statusu ośrodka szkolenia olimpijskiego.

- Ośrodek w naszym klubie to ewenement na skalę kraju, posiada bowiem ogrzewaną stajnię, przejście i małą halę, gdzie będzie można w temperaturach niesprzyjających, minusowych, trenować bez nadmiernego ubierania się -  mówi Andrzej Sałacki, prezes LKJ „Lewada”.

Ośrodek posiada też hotel, największą w województwie salę konferencyjną oraz zaplecze odnowy biologicznej. – Mamy szansę, by były tu organizowane nie tylko te duże wydarzenia, ogólnopolskie. Nawiązaliśmy kontakty z Saksonią, Czechami, prowadzimy rozmowy z Ukrainą. Chodzi o to, by było to centrum europejskie – dodaje prezes Sałacki.

Te wszystkie starania i wszechstronne wyposażenie ośrodka sprawiły, że 9 marca 2014 roku ośrodek w Zakrzowie stał się pełnoprawnym miejscem szkolenia przedolimpijskiego. Co to oznacza dla regionu?

– To znakomity przykład dla innych, jak wykorzystać pieniądze unijne, by nie tylko zrewitalizować obiekty, ale także by służyły one społeczności lokalnej w rozwoju gospodarczym zapewniając tworzenie nowych miejsc pracy i popularyzowanie wśród młodzieży sportu i rekreacji. Natomiast dla regionu taki obiekt, wpisany na listę akredytowanych ośrodków szkolenia olimpijskiego to znakomita marka, która może promować całe województwo w Polsce i na świecie – a promocja poprzez sport to najskuteczniejsze element marketingu terytorialnego- mówi  marszałek województwa Andrzej Buła.

W ośrodku jest basen z którego mogą korzystać mieszkańcy gminy. – Zaplecze, sala konferencyjna, położenie blisko województwa śląskiego, a także granicy, to dobre miejsce dla spotkań. Liczę, że Zakrzów wykorzysta swoja szansę –mówił marszałek Buła.

Przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak ma nadzieję na kolejne inicjatywy związane z rewitalizacją obiektów na terenie Opolszczyzny: - Zakrzów to przykład, że jeśli znajdą się ludzie z pomysłem, pasją, to znajdą także sprzymierzeńców i pieniądze na ich realizację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: