PARTNER PORTALU
  • BGK

Manipulują informacjami ws. inwestycji?

  • PAP    18 sierpnia 2011 - 19:01
Manipulują informacjami ws. inwestycji?

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) zarzuciła w czwartek PiS, że manipuluje informacjami ws. inwestycji w Warszawie, przypisując je sobie. Chodzi m.in. o rewitalizację Krakowskiego Przedmieścia, budowę Centrum Nauki Kopernik i trasy Mostu Północnego.
Gronkiewicz-Waltz odniosła się do wtorkowej konferencji PiS, na której rzecznik tej partii Adam Hofman i szef sztabu PiS Tomasz Poręba zarzucali PO, że w swojej broszurze "Polska w budowie" chwali się inwestycjami zaplanowanymi za poprzednich rządów. Politycy PiS po wskazaniu na konkretne przykłady wyrywali z książeczki strony, które opisywały dane projekty.

Prezydent Warszawy oceniła na konferencji prasowej, że "taka manipulacja jest niedopuszczalna". Podkreśliła jednocześnie, że chociaż inwestycje te były zaplanowane za poprzednich rządów, to ruszyły one dopiero za jej kadencji. "Każde, albo prawie każde dziecko wie, co w Warszawie trzeba, ale ja wiem, jak to zrobić" - zaznaczyła.

Przypomniała, że jej kadencja rozpoczęła się 2 grudnia 2006 r. "Inwestycje za czasów mojej kadencji, okazało się, że zaliczył na swoje konto PiS" - zaznaczyła. "Nic mi nie wiadomo, by mnie przyjęto do PiS" - ironizowała.

Podkreśliła, że co prawda umowę dotyczącą rewitalizacji Krakowskiego Przedmieścia podpisano w czerwcu 2006 roku, ale budowa ruszyła dopiero za jej kadencji. Podkreśliła, że jej rozpoczęcie uniemożliwiał brak kompletnej dokumentacji. Zaznaczyła także, że dzięki staraniom Ratusza inwestycja została dofinansowana w kwocie 17 mln złotych z funduszy Unii Europejskiej. Dodała, że to ponad 1/5 kosztów inwestycji.

Poinformowała, że w przypadku budowy miejskiego stadionu przy ul. Łazienkowskiej należało renegocjować zawartą wcześniej umowę. Dodała, że przetarg ogłoszono w 2007 roku i w tym samym roku podpisano kolejną umowę na jego budowę.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że koncepcja budowy Centrum Nauki Kopernik sięga jeszcze lat 90. "W 2004 r. podpisano umowę o przygotowanie dokumentacji projektowej. Dopiero w 2008 r. było podpisanie umowy na wykonanie obiektu" - podkreśliła.

Powiedziała też, że w styczniu 2007 roku unieważniono przetarg na budowę trasy Mostu Północnego. Zaznaczyła, że umowa z wykonawcą została podpisana w 2009.

Na konferencji prasowej we wtorek posłowie PiS wskazywali m.in., że decyzja o budowie Centrum Nauki Kopernik zapadła w 2004 r., a w maju 2006 r. rząd Jarosława Kaczyńskiego przyjął wieloletni program budowy tego obiektu. Zwracali też uwagę, że stadion warszawskiej Legii to w stu procentach inwestycja samorządowa.

Również w 2006 r. - mówili politycy PiS - zapadła decyzja dotycząca rewitalizacji Traktu Królewskiego w Warszawie. "Jako żywo PO nie ma z tym nic wspólnego" - stwierdził wówczas Hofman. Budowa trasy Mostu Północnego - zdaniem PiS - jest inwestycją, którą PO również chwali się niesłusznie. Hofman zwracał uwagę, że porozumienie w tej sprawie władze Warszawy podpisały z gminą Białołęka w styczniu 2002 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.