PARTNER PORTALU
  • BGK

Marcin Krupa: Dzięki inwestycjom miasto staje się atrakcyjniejszym miejscem do życia i pracy

  • PropertyNews.pl/AT    15 lutego 2018 - 09:18
Marcin Krupa: Dzięki inwestycjom miasto staje się atrakcyjniejszym miejscem do życia i pracy
Marcin Krupa (fot.PTWP)

W tym roku władze Katowic zapowiadają inwestycje za ponad miliard złotych. - Dzięki temu łatwiej jest przyciągać nowych mieszkańców i inwestorów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
  • Władze Katowic zapowiadają inwestycje za ponad miliard złotych w 2018 r.
  • Inwestycja to kolejne przedsięwzięcia, dzięki którym miasto staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia i pracy.
  • Każdy nowy inwestor to nowe miejsca pracy, czy też podatki wpływające do kasy miasta - powiedział Krupa.

*****

Co będzie kluczowe dla deweloperów inwestujących na katowickim rynku w tym roku?

Marcin Krupa, prezydent Katowic: Chcemy rozwijać turystykę biznesową w Katowicach. Bez wątpienia wydarzenia, które odbywają się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, pomagają nam promować nasze miasto i cały region. Turystyka biznesowa stała się istotną dźwignią rozwoju miasta. Oddziałuje na różne sfery życia gospodarczego. Dynamiczny rozwój tego obszaru pokazują liczby. Przykładowo w 2016 r. odwiedziło na 762 tys. gości wydarzeń konferencyjnych i targowych – czyli o 180 tys. więcej niż rok wcześniej.

Dane za 2017 r. będę zapewne jeszcze bardziej imponujące. Tu warto dodać, że Katowice są gospodarzem największej imprezy w Polsce – Intel Extreme Master, w której w tym roku wzięło udział ponad 170 tys. gości. Duże wrażenie na naszych zagranicznych partnerach robi fakt, że w grudniu będziemy gościć w Katowicach Szczyt Klimatyczny, a w 2019 r. Światową Konferencję Antydopingową. Te wydarzenia zapewnią nam promocję w skali globalnej – przybędzie do nas ponad 20 tys. wpływowych osób z całego świata.

Nasze doświadczenia pokazują, że wiele z tych osób odwiedza później Katowice prywatnie – np., by wybrać się na koncert do NOSPR-u.

Takie wydarzenia korzystnie stymulują także rozwój rodzimej przedsiębiorczości. Zyskają na tym hotelarze, taksówkarze, branża gastronomiczna i inne firmy pomagające w obsłudze tych wydarzeń.

Organizacja światowej klasy wydarzeń wymaga jednak dużych przygotowań i inwestycji na bardzo dużą skalę. Jak nowe przedsięwzięcia zmieniły i zmienią Katowice?

Rok 2017 był przede wszystkim czasem finalnego przygotowania wielu inwestycji, część z nich udało się nawet rozpocząć. Choć pozornie w terenie niewiele się działo – to ten etap był bardzo ważny, bo dzięki temu teraz rozpoczną się prace na wielu „frontach”. Przede wszystkim dzięki pracy wykonanej w ubiegłym roku w tym będziemy realizować inwestycje o łącznej wartości ponad miliarda złotych. Przede wszystkim mówimy o dużych inwestycjach w obszarze zrównoważonego transportu.

W tym roku będziemy budować cztery centra przesiadkowe typu Park&Ride czy przebudowywać układ drogowy w dwóch kluczowych węzłach drogi krajowej 81. Rozpocznie się także budowa lokali w ramach programu Mieszkanie Plus - docelowo będzie ich tysiąc. Wkrótce zobaczymy także jak spod ziemi wyrosną trzy baseny sportowe z halami sportowymi. Do tego dochodzi mnóstwo mniejszych inwestycji z budżetu obywatelskiego. Te wszystkie działania sprawiają, że Katowice stają się coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia i pracy. Dzięki temu łatwiej jest przyciągać nowych mieszkańców i inwestorów. Mówiąc o 2017 roku nie sposób nie wspomnieć, że zostaliśmy stolicą ponad dwumilionowej metropolii, która jest już widoczna na mapie Europy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.