PARTNER PORTALU
  • BGK

Maria Wasiak: musimy inaczej myśleć o budżecie na infrastrukturę

  • pap/pt    1 września 2015 - 13:53
Maria Wasiak: musimy inaczej myśleć o budżecie na infrastrukturę

Premier zapowiedziała, że wybudowanych ma być 3,9 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu

Już myślimy o tym, by powoli zwiększać udział środków krajowych przeznaczonych na infrastrukturę – mówi szefowa MIR Maria Wasiak.
"To, że udało się dopisać 14 mld zł (do programu budowy dróg ) oznacza przełom w myśleniu Ministerstwa Finansów. (…) Myśli się o tym, by powoli zwiększać udział środków krajowych przeznaczonych na infrastrukturę. Oczywiście nie w tak spektakularny sposób, bo my ten skok zrobimy dzięki unijnym pieniądzom. Ale potem (po zakończeniu unijnej perspektywy) powstaną potrzeby na utrzymanie dróg, na dodatkowe inwestycje, na różnego rodzaju remonty" - zaznaczyła minister infrastruktury i rozwoju.

Szefowa MIR oceniła, że 14 mld zł jest dużą kwotą, "rozpisaną praktycznie na 10 lat". "Po prostu trzeba wymusić trochę inną strukturę budżetu, która zauważa infrastrukturę" - dodała.

Pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego

Pytana, skąd będą pochodzić dodatkowe środki, minister odparła: "Z Krajowego Funduszu Drogowego. Oczywiście to jest w perspektywie wielu lat, więc każdy budżet będzie musiał do tego podchodzić indywidualnie".

"Zaplanowanie w skali 10 lat wydatków na infrastrukturę jest też wymuszeniem innej struktury myślenia o wydatkach publicznych - nie doraźnej tylko strategicznej" - dodała.

Program Budowy Dróg Krajowych

Zaprezentowany w ubiegłym tygodniu w Opolu przez premier Ewę Kopacz program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 (z perspektywą do 2025 r.) jest szacowany na 107 mld zł - to o 14 mld zł więcej niż pierwotnie zakładano.

Premier zapowiedziała, że wybudowanych ma być 3,9 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Powstanie 57 obwodnic, na utrzymanie dróg trafi 46,8 mld zł, na modernizację ok. 5 mld zł.

Głównym celem programu jest dokończenie sieci dróg w Polsce i takie skomunikowanie głównych miast, by czas przejazdu między nimi skrócił się o minimum 15 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.