PARTNER PORTALU
  • BGK

Marki rosną i inwestują w oświatę

  • pt    8 września 2017 - 09:26
Marki rosną i inwestują w oświatę
Nowa szkoła podstawowa w Markach (fot.marki.pl)

W czasach, gdy część samorządów musi redukować bazę edukacyjną, Marki będą ją powiększać. Pierwszym krokiem jest rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1. Największa tegoroczna inwestycja miejska została zrealizowana w ciekawej formule i w bardzo szybkim tempie.
• Marki nie mają problemów demograficznych. W mieście przybywa mieszkańców.

• Samorząd planuje budowę dwóch szkół i przedszkola.

• Obecnie prowadzone są rozmowy z bankami na temat finansowania inwestycji.

 - W ubiegłym roku ogłosiliśmy przetarg w formule „zaprojektuj, zbuduj i sfinansuj”. W sierpniu podpisaliśmy umowę z wykonawcą prac – giełdową firmą Erbud. Finansowanie inwestycji zapewnił należący do państwa Bank Gospodarstwa Krajowego. Jesienią trwały prace projektowe, w grudniu wykonawca uzyskał pozwolenie na realizację inwestycji i niedługo potem ruszył z realizacją – opowiada Jacek Orych, burmistrz Marek.

Miesiąc przed terminem giełdowa firma zakończyła prace. W tym czasie Erbud wykonał nowe skrzydło edukacyjne, wybudował halę sportową i przeprowadził remont budynku, który powstał w 1969 r. Inwestycja pochłonęła około 14 mln zł (bez kosztów finansowania).

- Dzięki rozbudowie zwiększa się liczba izb szkolnych. Przed remontem wynosiła 22, po remoncie 39 – dodaje Danuta Pazikowska, dyrektor szkoły.

Nowy budynek edukacyjny (połączony ze starym skrzydłem) ma cztery kondygnacje, jest przeznaczony przede wszystkim do edukacji wczesnoszkolnej. Tutaj znalazły się również biblioteka i gabinety: psychologa, pedagoga i logopedy. W budynku zainstalowano windę, która ułatwi funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.

 Nowa hala sportowa jest trójdzielna tzw. jednocześnie mogą się odbywać zajęcia dla trzech grup.

- W poprzednim roku szkolnym uczęszczało do naszej szkoły 709 uczniów, w tym – już 780 – informuje Danuta Pazikowska.

- Liczba uczniów szybko rośnie także w pozostałych szkołach naszego miasta. Ma to związek z intensywnymi inwestycjami w budownictwo mieszkaniowe, które są pokłosiem rosnącej atrakcyjności Marek. Jesienią ma zostać oddana obwodnica, została zbudowana sieć kanalizacji sanitarnej, realizujemy inwestycje infrastrukturalne obficie dofinansowane przez UE, rząd i powiat. W jednym z rankingów znaleźliśmy się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem liczby budowanych mieszkań na 1000 mieszkańców – mówi Jacek Orych.

Uwagę mareckich samorządowców skupiają kolejne projekty edukacyjne. Obecnie prowadzone są rozmowy z bankami na temat finansowania inwestycji. Po ich zakończeniu zostaną ogłoszone przetargi na rozbudowę miejskiego przedszkola, budowę szkoły podstawowej przy ul. Wspólnej oraz rozbudowę szkoły podstawowej przy ul. Szkolnej.

- Są to wielomilionowe inwestycje niezbędne w kontekście rosnącej liczby mieszkańców oraz niedawnej reformy systemu edukacji, wydłużającej czas nauki w szkołach podstawowych – podkreśla Jacek Orych.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • babcia Alinka, 2017-09-09 03:12:09

    Źle, że Marki rozbudowują szkoły tworząc molochy. Lepiej byłoby, gdyby budowały mniejsze szkoły.