PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek podpisał umowę na remont zamku

  • RAF    2 kwietnia 2010 - 12:22

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Władysław Husejko gościł w Świdwinie, aby podpisać z burmistrzem Janem Owsiakiem umowę na gruntowną renowację świdwińskiego zamku. Długo oczekiwana inwestycja zostanie dofinansowana ze środków przyznanych miastu przez Urząd Marszałkowski.
- Nigdy jeszcze nasze województwo nie miało tyle pieniędzy - powiedział zachodniopomorski marszałek Władysław Husejko podczas wizyty w Świdwinie, gdzie podpisał umowę na remont zamku. - W latach 2007 - 2013 do podziału mamy 835 milionów euro. Pieniądze te zostaną wydane między innymi na gospodarkę, infrastrukturę drogową, energetyczną, innowacje i technologie, społeczeństwo informacyjne, kulturę, turystykę i ochronę zdrowia. Ogłosiliśmy 40 konkursów, z których ponad 30 już zostało  rozstrzygniętych. Teraz podpisujemy umowy. Jedna z tych umów dotyczy świdwińskiego zamku. To jedna z najpilniejszych inwestycji, które miasto postawiło sobie za cel - dodał marszałek 

Najbardziej reprezentacyjny obiekt Świdwina przeszedł remont w 1968 roku i od tamtej pory pełni rolę ośrodka kultury. Stan budynku po ponad czterdziestu latach pozostawia wiele do życzenia. Dlatego niedawno przeprowadzono w dwóch etapach remont dachu. Wkrótce rozpocznie się znacznie większe zadanie dotyczące nie tylko samego budynku, ale i jego otoczenia. Przebudowana zostanie sala widowiskowa.

- Będzie nowa scena, posadzka, a także nowe, profesjonalne oświetlenie, nagłośnienie i nowe kotary - stwierdził burmistrz miasta Jan Owsiak. - Planujemy też wyremontowanie zaplecza sali. Zostanie wykonana nowa nawierzchnia dziedzińca, parking, aleja i nowe oświetlenie wokół zamku. Władze województwa zachodniopomorskiego wspomagają tę inwestycję środkami unijnymi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - dodał samorządowiec.

Koszt całego remontu oszacowano ma na 1,8 mln zł złotych, z czego 1,35 mln Świdwin otrzyma z RPO. Miasto ogłosiło już przetarg na
wybór wykonawcy, po jego rozstrzygnięciu rozpoczną się prace. Całość ma się zakończyć się jeszcze w tym roku

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Turysta z Małopolski, 2010-04-06 13:48:49

    Czekam na zwiększenie atrakcji na świdwińskim zamku po gruntownym remoncie i życzę Pomorzu Zachodniemu dalszego jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju turystyki.
  • Lublinianin, 2010-04-02 13:21:54

    Bardzo dobry pomysł z rewitalizacją zamku. Jako turysta z Lubelszczyzny mogę powiedzieć, że władze Zachodniopomorskiego bardzo dbają o rozwój infrastruktury turystycznej i wszelkie renowacje czy remonty swych atrakcji i kulturalnych perełek. Husejko! Tak trzymać!