PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie o Via Carpatia

  • PAP    12 stycznia 2011 - 20:13
Marszałkowie o Via Carpatia

Marszałkowie pięciu województw: lubelskiego, mazowieckiego podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego uzgodnili w środę w Łańcucie wspólne stanowisko w sprawie wpisania do europejskiej sieci transportowej drogi Via Carpatia.
Jak powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, obecnie trwają konsultacje nad przyszłością polityki transportowej UE.

- W ramach tych konsultacji przewidziana jest korekta Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Możemy się starać, żeby wpisać w tę sieć drogi Via Carpatia. Wnioski takie mogą być zgłaszane do lipca tego roku, a w lipcu Polska obejmuje prezydencję w UE. Podczas naszej prezydencji przewidziane są dwa spotkania w Brukseli, które dotyczyć będą właśnie korekty TEN-T - dodał.

Podkreślił, że wspólna deklaracja marszałków trafi do ministra infrastruktury i ma ona szansę stać się oficjalnie stanowiskiem rządu.

Wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, zaznaczył, że dla jego regionu Via Carpatia ma ogromne znaczenie.

- Ten szlak komunikacyjny będzie przecinał się z czterema drogami krajowymi, które biegną przez województwo. Poza tym na bazie tej drogi możemy, jako regiony wschodnie kraju, budować szereg wspólnych inicjatyw, choćby w sferze gospodarczej. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby decyzja Komisji Europejskiej była korzystna i Via Carpatia została wpisana w TEN-T - dodał Sosnowski.

Jeśli uda się wpisać tę drogę do TEN-T, wówczas jej budowa będzie współfinansowana z pieniędzy UE w perspektywie budżetowej 2014-2020.

Projekt "Via Carpatia" to inicjatywa Polski, która stanowi formę wielostronnej współpracy międzynarodowej. Jej celem jest modernizacja i rozbudowa drogowego szlaku tranzytowego łączącego: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Inicjatywa ta została sformalizowana w październiku 2006 r. poprzez podpisanie tzw. Deklaracji Łańcuckiej.

Częścią szlaku Via Carpatia w Polsce jest m.in. droga ekspresowa S19: Białystok - Lublin - Rzeszów - Barwinek. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.