PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie rozwijają kolej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    12 kwietnia 2011 - 07:43
Marszałkowie rozwijają kolej

Modernizacja linii kolejowej z Redy na Hel o wartości 180,9 mln zł oraz z Kościerzyny do Gdyni za 165,8 mln zł – to największe projekty realizowane z regionalnych programów operacyjnych.
Najwięcej inwestycji zaplanowała Wielkopolska, która chce zmodernizować ok. 200 km torów. Dzięki temu w 2013 r. poprawią się czas i komfort dojazdu do Poznania z Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Wyremontowany zostanie również fragment torów na trasie ze stolicy Wielkopolski do Bydgoszczy za ponad 143 mln zł. W sumie region wyda na nowe tory blisko 450 mln zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

To co czwarta złotówka z całego programu zaplanowanego na lata 2010-2013 o szacunkowej wartości 1,6 mld zł. Z tych pieniędzy uda się zmodernizować ok. 800 km torów.

Czytaj też: Kolej ciągle pod kreską

Obecnie prowadzone są prace o wartości blisko 700 mln zł. Remontu doczeka się wreszcie linia kolejowa z Kłodzka do Kudowy na Dolnym Śląsku za blisko 57 mln zł oraz z Torunia do Grudziądza w kujawsko-pomorskim za ponad 95 mln zł.

Inwestycje marszałków wpisane zostały do wieloletniego programu inwestycji kolejowych. Dziś upływa termin konsultacji społecznych tego dokumentu. Do wczoraj do Ministerstwa Infrastruktury wpłynęło kilkadziesiąt uwag od 10 instytucji i osób prywatnych.

Program porządkuje inwestycje na kolei i zakłada, że wydatki na modernizacje wszystkich linii w kraju w ciągu trzech lat wyniosą 23,95 mld zł. Lwia część pochodzić będzie z Programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” – 16,2 mld zł.

Projekty realizowane przez marszałków uzupełniają rządowe inwestycje prowadzone na liniach o państwowym znaczeniu i poprawiają sytuację transportu w aglomeracjach, a to w połączeniu z zakupem nowych pociągów promuje ten rodzaj transportu.

Na modernizacje torów z unijnych pieniędzy nie zdecydowały się województwa mazowieckie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie i opolskie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Kolejowe kłótnie o pieniądze

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.