PARTNER PORTALU
  • BGK

Mateusz Morawiecki, Opole: Samorządowcy apelują o środki na rozwój regionu

  • PAP    5 sierpnia 2016 - 19:36
Mateusz Morawiecki, Opole: Samorządowcy apelują o środki na rozwój regionu
Samorządowcy Opolszczyzny na spotkaniu z wicepremierem podkreślali wagę inwestycji w regionie (fot.opolskie.pl)

Chcemy przesunąć część środków na infrastrukturę i rozwój do słabszych ośrodków i regionów – zapowiedział także w Opolu wicepremier Mateusz Morawiecki. Wśród inwestycji potrzebnych Opolszczyźnie wymienił drogi krajowe i Odrzańską Drogę Wodną.
Wicepremier, minister rozwoju spotkał się w piątek (5 sierpnia) m.in. z opolskimi samorządowcami i przedsiębiorcami, którym przedstawił założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w kontekście m.in. uwarunkowań tego regionu. Samorządowcy przedstawili swoje postulaty wobec rządu.

Morawiecki podkreślał, że ważnym aspektem działań obecnej ekipy politycznej jest zrównoważony rozwój - w przeciwieństwie do dotychczasowego polaryzacyjno-dyfuzyjnego.

"Chcemy przesunąć część środków na infrastrukturę, na rozwój, do ośrodków słabszych" - powiedział. "Przypomnę, poprzednia polityka polaryzacyjno-dyfuzyjna omijała Opole, jak i Polskę Wschodnią, Kieleckie, Warmię i Mazury, czyli te regiony, które w mniejszym stopniu korzystały z rozwoju gospodarczego" - dodał.

"W ten sposób chcemy też podejść do naszej mapy dróg i kolei" - wskazał.

Powiedział, że przygotowana przez poprzedni rząd mapa planowanych inwestycji drogowych jest znacznie obszerniejsza, niż przypisane im środki finansowe. Wymienił postulowane w woj. opolskim projekty, jak obwodnica Strzelec Opolskich, południowa obwodnica Opola, dodatkowy zjazd z autostrady, "kilka dróg krajowych, które mogą wzmocnić rozwój gospodarczy", czy wzmocnienie dróg rzecznych.

Wspominając o potrzebie rozwoju infrastruktury rzecznej wicepremier wskazał, że pod względem wodnego transportu śródlądowego zapóźnienie Polski względem zachodnich sąsiadów sięga 100-150 lat.

"Dlatego nie zdarzy się tutaj nic w dwa lata, ani nawet w cztery. Ale pierwszy krok na pewno już zrobiliśmy" - nawiązał do zapowiedzi przeznaczenia przez rząd miliarda złotych na usunięcie tzw. wąskich gardeł dla barek na Odrze (część z tej kwoty ma trafić na Opolszczyznę).

Czytaj też: Marszałkom marzy się żeglowna Odra. Apelują do premiera i prezydenta

Morawiecki przypomniał też, że cały 25-letni program udrożnienia rzek zakłada wydatki rzędu 70-80 mld zł. Podkreślił, że zadłużonego państwa nie stać na taki wydatek w krótkim czasie.

"Będziemy na pewno rok po roku inwestować w żeglowność rzek" - zapewnił minister rozwoju.

Opisując podczas spotkania samorządowców z wicepremierem uwarunkowania regionu wojewoda opolski Adrian Czubak nawiązał m.in. do dotkliwej dla Opolszczyzny sytuacji demograficznej. Wskazał też, że obecnie rozwój województwa oparty jest na dwóch osiach: jedna to przedsiębiorcy, druga - autostrada A4.

Czubak wyraził nadzieję, że wkrótce kolejną taką osią rozwoju stanie się Odrzańska Droga Wodna. Jak zaznaczył, aby wspierać realizację związanych z nią przedsięwzięć od I kw. br. przy wojewodzie działa Zespół ds. bezpieczeństwa i rozwoju w zakresie Odrzańskiej Drogi Wodnej. W kontekście tej inwestycji przytoczył też zapowiedziane już projekty, m.in. budowę jazów i śluz - o łącznej wartości na terenie woj. opolskiego ok. 460 mln zł.×
KOMENTARZE (2)

  • -, 2016-08-29 10:30:26

    W jakim widzie powstało województwo opolskie?
  • sas, 2016-08-05 23:01:01

    "Przypomnę, poprzednia polityka polaryzacyjno-dyfuzyjna omijała Opole, jak i Polskę Wschodnią, Kieleckie, Warmię i Mazury, czyli te regiony, które w mniejszym stopniu korzystały z rozwoju gospodarczego" - mówi MM i nie wie o czym mówi. Czytam "Strategię rozwoju województwa opolskie...go do 2020", czytam "Regionalny program operacyjny województwa opolskiego na lata 2014-2020"" - bite 300 stron, 10 "osi priorytetowych" i plan wydatkowania prawie miliarda euro z funduszy europejskich... nigdzie nie znalazłem by "polaryzacjo-dyfuzja" omijała Opole?  rozwiń