PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieccy rzemieślnicy dostaną pożyczki

  • GK/mazovia.pl    14 czerwca 2011 - 13:56
Mazowieccy rzemieślnicy dostaną pożyczki

W Mazowieckim Regionalnym Funduszu Pożyczkowym uruchomiona zostanie szybka linia pożyczkowa dla rzemieślników, która pozwoli im na zaciąganie tanich pożyczek na rozwój działalności.
Rzemieślnicy nie będą musieli się także martwić o poręczenie pożyczki – udzieli im jej Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych.

Na terenie Mazowsza działają obecnie trzy Izby Rzemiosła: Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Izba Rzemieślnicza Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie oraz Izba Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu. Skupiają one łącznie 70 cechów, 31 spółdzielni i 2732 firmy.

Firmy rzemieślnicze to małe, często rodzinne firmy. Kwalifikuje się je do kategorii mikroprzedsiębiorstw. Mimo, że rzemieślnicy wykonują wiele bardzo potrzebnych usług, z roku na rok jest ich coraz mniej.

Na rozwój swoich firm potrzebują stosunkowo niewielkich kredytów lub pożyczek, jednak i tak mają do nich utrudniony dostęp.

Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom firm rzemieślniczych Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy w porozumieniu z Izbami Rzemiosła przygotował specjalną linię pożyczkową, dzięki której rzemieślnicy tacy jak np.: zegarmistrzowie, szewcy, kaletnicy czy też krawcy będą mogli ubiegać się o szybką i tanią pożyczkę na finansowanie bieżącej działalności.

W ramach tej linii będą mogli otrzymać pożyczkę w wysokości od 5 tys. zł do 20 tys. zł na okres do 5 lat. Dodatkową zaletą będzie atrakcyjne oprocentowanie od 6,7 % oraz możliwość skorzystania z portfelowego poręczenia Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych (MFPK) oraz Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy (MRFP) odgrywają ogromną rolę w rozwoju przedsiębiorczości.

Pierwszy z nich jest największą w kraju regionalną instytucją poręczeniową, a inicjatorem jej utworzenia był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który zaprosił do projektu wszystkie samorządy terytorialne i gospodarcze.

Dzięki temu MFPK szybko stał się wiarygodny dla banków i przedsiębiorców, a przy jego wsparciu banki mogły udzielić mazowieckim przedsiębiorcom kredyty na kwotę prawie 1 mld zł. MFPK jest laureatem wielu nagród i wyróżnień np. „Lider w Wykorzystaniu Środków Unijnych” (Polish National Sales Awards).

Pod koniec sierpnia 2010 r. MFPK podpisał bardzo ważną dla przedsiębiorców umowę na unijne dofinansowanie w wysokości 70 mln zł, co pozwoli na poręczenie kredytów dla blisko 3 tys. przedsiębiorców z Mazowsza. Dzięki unijnej pomocy podwojony został kapitał Funduszu – z 60 do blisko 130 mln zł. Wprowadzone zostaną także nowe usługi, m.in. linia poręczeniowa na innowacje, w tym na działania związane z energią odnawialną oraz szybka linia poręczeniowa.

Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy również powstał z inicjatywy marszałka województwa. Celem jego działalności jest wspieranie i promocja przedsiębiorczości oraz ograniczanie bezrobocia na terenie Mazowsza. Obecnie jego kapitał pożyczkowy wynosi 37,3 mln zł. MRFP realizuje m.in. projekty Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (na 18 mln zł), które poprawiają dostępność do zewnętrznego finansowania inwestycji przedsiębiorstw.

Fundusz posiada kapitał pożyczkowy w wysokości 37,3 mln zł. Wsparcie finansowe w postaci pożyczek uzyskało ponad 400 przedsiębiorców na ponad 22 mln zł. MRFP realizuje również zadania, dzięki którym utrzymano i utworzono ponad 2 tys. miejsc pracy na Mazowszu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.