PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowiecka policja będzie mogła więcej

  • PAP    21 lipca 2010 - 16:17
Mazowiecka policja będzie mogła więcej

Nowocześnie wyposażone pracownie, m.in. balistyczna, komputerowa i badania narkotyków, znajdują się w uruchomionym w środę w Radomiu laboratorium kryminalistycznym mazowieckiej komendy policji.
Jak podkreślał podczas uroczystego otwarcia dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji podinsp. Paweł Rybicki, laboratorium w Radomiu jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju. Dodał, że radomska placówka mogłaby być także wizytówką polskiej policji w Europie.
 
Według Rybickiego, Radomskie może stać się wiodącym ośrodkiem w kraju m.in. pod względem badań osmologicznych, czyli badań śladów zapachowych.
 
Laboratorium ma dobrze wyposażoną pracownię i osiem specjalnie wyszkolonych psów, które pomagają policji w identyfikacji ludzi po śladach zapachowych.
 
Do niedawna policyjne laboratorium kryminalistyczne mieściło się w budynkach Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Teraz przeniesiono je do specjalnie zaadaptowanych obiektów poprzemysłowych. Prace adaptacyjne trwały trzy lata i pochłonęły 11 mln zł.
 
Do nowej siedziby przeniesiono m.in. pracownie: badania dokumentów, fotografii i technik audiowizualnych, wypadków drogowych. Utworzono także cztery nowe pracownie: badania krwi na zawartość alkoholu, badania środków odurzających, ekspertyz sprzętu komputerowego oraz broni i balistyki.
 
Ekspert z pracowni badań narkotyków dr Grzegorz Piotrowski podkreślał, że dzięki nowoczesnym urządzeniom policyjni specjaliści są obecnie stanie wykonać analizy z nawet niewidocznych gołym okiem ilości narkotyków.
 
- Jesteśmy w stanie sprawdzić nie tylko substancje dostarczane w postaci np. białego proszku, ale możemy ustalić czy dana osoba miała kontakt z narkotykami - poprzez pobranie różnego rodzaju wymazów z rąk, ubrania czy z pomieszczeń, w których ona przebywała - wyjaśnił Piotrowski.
 
Nowocześnie wyposażona jest także pracownia broni i balistyki. Posiada tunel balistyczny pozwalający na badanie pocisków o kalibrze nawet do 20 milimetrów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.