PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: jest projekt placu z pomnikiem Obrońców Płocka 1920 r.

  • PAP/JS    27 marca 2018 - 20:34
Mazowieckie: jest projekt placu z pomnikiem Obrońców Płocka 1920 r.
Plac Gabriela Narutowicza położony jest w najstarszej części Płocka, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki miasta, jak np. katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawne opactwo benedyktyńskie (fot. plock.eu)

Pomnik Obrońców Płocka z 1920 r., usytuowany między dwoma szpalerami drzew w sąsiedztwie czworobocznej fontanny w formie płytkiego zbiornika, to projekt, który wygrał konkurs na koncepcję przebudowy Placu Gabriela Narutowicza, położonego w najstarszej części miasta.
  • Za budową pomnika Obrońców Płocka 1920 r. opowiedzieli się w maju zeszłego roku płoccy radni.
  • Działająca w komitecie na rzecz jego budowy, radna Joanna Olejnik, odnosząc się do możliwej daty odsłonięcia pomnika, mówiła wtedy, że "terminem idealnym" byłby sierpień 2018 r.
  • Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski poinformował na konferencji prasowej, że termin przebudowy Placu Gabriela Narutowicza zależał będzie m.in. od uzgodnień, dotyczących ostatecznego kształtu koncepcji, która zwyciężyła w konkursie.

Projekt ten otrzymał drugą nagrodę w konkursie, który płocki Urząd Miasta ogłosił w październiku 2017 r. - pierwszej nagrody nie przyznano. W ramach konkursu prace złożyło 13 z 44 zakwalifikowanych wcześniej uczestników.

Autorką koncepcji, która otrzymała drugą nagrodę - 25 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej, jest Anna Przybysz z Łodzi. Jak wyjaśniła w swej pracy, celem koncepcji było stworzenie "spójnej i atrakcyjnej dla użytkowników przestrzeni" w centrum płockiego Starego Miasta, która uwzględnia analizę kontekstu urbanistycznego oraz historycznego miejsca.

"Zaproponowany projekt stara się godzić uwarunkowania konserwatorskie z wymaganiami współczesnego użytkowania przestrzeni oraz lokalizacją nowej dominanty, pomnika Obrońców Płocka 1920 r." - podkreśliła Przybysz.

W konkursie na "Opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Placu Gabriela Narutowicza w Płocku" trzecią nagrodę i 15 tys. zł przyznano zespołowi MAMGUSTA Pracownia Projektowa z Warszawy, a wyróżnienie i 10 tys. zł zespołowi A+U Architektura z Nowego Sącza. Na 11 kwietnia w płockim Urzędzie Miasta zaplanowano otwarcie pokonkursowej wystawy.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski poinformował na konferencji prasowej, że termin przebudowy Placu Gabriela Narutowicza zależał będzie m.in. od uzgodnień, dotyczących ostatecznego kształtu koncepcji, która zwyciężyła w konkursie. Według niego, przebudowa mogłaby być realizowana od 2019 r. Przypomniał, że Społeczny Komitet Budowy Pomnik Obrońców Płocka 1920 r. planował, by mógł on stanąć jeszcze w tym roku.

"To jest praca wybrana jako najlepsza. Chcemy teraz tę koncepcję poddać pod dyskusję, także z udziałem mieszkańców. Na etapie szczegółowego projektu będzie można jeszcze pewne rzeczy zmienić, udoskonalić. Realizacja będzie też zależała od środków w budżecie miasta i decyzji radnych. Jest duże prawdopodobieństwo, że pomnik stanie w tym roku. Sądzę, że mamy szansę, aby na stulecie obrony Płocka plac był już zupełnie odnowiony" - powiedział Nowakowski. Dodał, że "bardzo wstępny koszt" przebudowy, zgodnie z wybraną w konkursie koncepcją, to ok. 10 mln zł.

Nowakowski przyznał jednocześnie, że m.in. na temat terminu wzniesienia i odsłonięcia pomnika będzie rozmawiał w najbliższym czasie z przedstawicielami społecznego komitetu jego budowy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.