PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: Ten subregion na brak inwestycji nie może narzekać

  • aw    26 stycznia 2017 - 09:15
Mazowieckie: Ten subregion na brak inwestycji nie może narzekać
Ubiegły rok obfitował m.in w inwestycje drogowe w subregionie ciechanowskim (fot.mat.pras.)

• 83 inwestycje drogowe, dofinansowanie dla 13 jednostek straży pożarnej, 7 inwestycji w instytucjach kultury; dofinansowanie 6 obiektów sportowych, 6 inwestycji plus 329 kolektorów słonecznych w szpitalu - to zadania jakie przeprowadzono w 2016 r. w subregionie ciechanowskim woj. mazowieckiego z pieniędzy województwa, funduszy europejskich i szwajcarskich.
• W sumie w 2016 roku do subregionu ciechanowskiego trafiło ponad 53 mln zł.
W 2016 r. udało się na Mazowszu przeprowadzić szereg ważnych inwestycji. Środki na ten cel pochodziły zarówno z budżetu województwa mazowieckiego, jak i Unii Europejskiej. W niektórych przypadkach pomogły także władze Szwajcarii. Oto jakie zadania udało się przeprowadzić w subregionie ciechanowskim.

Inwestycje drogowe

Dzięki środkom z budżetu samorządu województwa mazowieckiego (10,7 mln zł) wyremontowano lub zmodernizowano ponad 20 km dróg wojewódzkich przebiegających przez subregion ciechanowski. Największe inwestycje to m.in.:

- rozbudowa 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 616 (gm. Dzierzgowo i gm. Grudusk) – 3,6 mln zł;
- remont 2-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 563 Żuromin – Mława w m. Kuczbork-Osada – 2 mln zł;
- remont mostu na Narwi w Pułtusku (968 tys. zł).

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego ze środków związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych (dawny FOGR) dofinansowanych zostało 37 inwestycji na terenie subregionu ciechanowskiego. W sumie zmodernizowano i wyremontowano blisko 36 kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Na ten cel przeznaczonych zostało ponad 2,8 mln zł. Inwestycje realizowane były na terenie ponad 30 gmin.

Nowością była możliwość ubiegania się w ramach PROW 2014-2020 o dofinansowanie budowy i modernizacji dróg lokalnych. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego wsparcie trafiło aż do 22 samorządów z subregionu ciechanowskiego. W sumie gminy i powiaty zrealizują 33 inwestycje o łącznej wartości blisko 51,8 mln zł. Dofinansowanie unijne do tych projektów to przeszło 32,7 mln zł.

Najwięcej inwestycji, bo aż pięć zrealizuje gmina Czerwińsk nad Wisłą. Trzy projekty prowadzi gmina Radzanów. Po dwie inwestycje zrealizują powiat płoński oraz gminy Dzierzgowo, Lipowiec Kościelny, Szydłowo i Zatory, natomiast po jednej – powiaty pułtuski i mławski oraz gminy – Dzierzążnia, Lubowidz, Naruszewo, Ojrzeń, Raciąż, Siemiątkowo, Sochocin, Sońsk, Strzegowo, Szreńsk, Świercze, Wiśniewo, a także gmina i miasto Żuromin.

Inwestycja w służbie zdrowia

W tym roku w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie przeprowadzonych zostało sześć inwestycji ze środków samorządu województwa mazowieckiego. W sumie inwestycje pochłonęły 1,8 mln zł. Dzięki tym środkom udało się zakupić m.in. aparaturę i sprzęt medyczny. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył ok. 700 tys. zł. Ponadto przebudowano sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej (518 tys. zł), wykonano termomodernizację budynku kotłowni (420 tys. zł), rozpoczęto przebudowę Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (65 tys. zł), a także wymieniono oświetlenie na energooszczędne (179 tys. zł). W ostatnim czasie szpital otrzymał także 100 tys. zł na zakup videobronchoskopu i videogastroskopu. Środki na ten cel przekazały za pośrednictwem samorządu województwa mazowieckiego władze Ciechanowa.

Ponadto, dzięki wsparciu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, na terenie szpitala powstała farma kolektorowa. Wartość ciechanowskiego projektu to ponad 3,1 mln zł. W ciągu zaledwie kilku miesięcy została zbudowana instalacja solarna o powierzchni czynnej 761 m². Za sprawną pracę 329 kolektorów odpowiada instalacja, w skład której wchodzą m.in. trzy zbiorniki buforowe o pojemności 33 m³ oraz zbiornik wstępnego podgrzewu wody o objętości 3 m³. Inwestycja prowadzona w ciechanowskiej placówce obejmowała również remont kotłowni. Zgodnie z przeprowadzonymi szacunkami włączenie instalacji solarnej do szpitalnego obiegu przełoży się na oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody nawet do 21 proc. rocznie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.