PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze: radni zdecydowali o wsparciu finansowym szpitali i OSP

  • PAP/JS    28 marca 2018 - 19:07
Mazowsze: radni zdecydowali o wsparciu finansowym szpitali i OSP
W minionym roku gminy złożyły wnioski o dofinansowanie opiewające na łączną kwotę ponad 12 mln zł; ostatecznie radni przyznali OSP 8 mln zł (fot. pixabay.com)

Radni Mazowsza zdecydowali o przekazaniu dodatkowych pieniędzy kilku szpitalom oraz jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej. Na remont mazowieckich szpitali i zakup sprzętu przeznaczono 15,7 mln zł z budżetu Mazowsza, a na kupno 57 wozów strażackich - 6,62 mln zł.
  • W minionym roku gminy złożyły wnioski o dofinansowanie opiewające na łączną kwotę ponad 12 mln zł; ostatecznie radni przyznali OSP 8 mln zł.
  • Na Mazowszu jest około 2 tys. jednostek OSP.
  • Gminy, które wnioskowały o dofinansowanie, mogły otrzymać do 130 tys. zł na ciężki lub średni samochód ratowniczo-gaśniczy wyposażony w specjalistyczny sprzęt i do 70 tys. zł na lekki samochód.

Na posiedzeniu Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni zadecydowali o przyznaniu dodatkowego wsparcia finansowego z budżetu Mazowsza na rok 2018 dla mazowieckich szpitali.

Szpital wojewódzki w Płocku otrzyma 1,2 mln zł na kontynuację modernizacji oddziału ginekologiczno-położniczego; Mazowiecki Szpital w Siedlcach dostanie 5,5 mln zł m.in. na zakup aparatury potrzebnej w terapii natychmiastowej SOR. Szpital kolejowy w Pruszkowie zostanie dofinansowany kwotą ponad 4 mln zł na modernizację oddziału chorób wewnętrznych oraz zakup aparatury dla pracowni echokardiografii i spirometrii, a siedlecki Meditrans otrzyma prawie 1 mln zł na rozbudowę.

"Staramy się na bieżąco monitorować potrzeby naszych jednostek oraz szpitali i w miarę możliwości przekazywać im środki na potrzebne remonty czy zakup sprzętu" - podkreślił marszałek województwa Adam Struzik, cytowany w komunikacie prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Jak dodał, ten rok jest wyjątkowy pod względem inwestycji na Mazowszu. "Przeznaczymy na nie ponad 1 mld zł. Poza naszymi jednostkami kierujemy także wsparcie do mazowieckich gmin i powiatów" - zaznaczył Struzik.

Mazowieccy radni w środę (28 marca) obradowali także nad przeznaczeniem środków dofinansowania przyznanych w grudniu Ochotniczej Straży Pożarnej. W minionym roku gminy złożyły wnioski o dofinansowanie opiewające na łączną kwotę ponad 12 mln zł; ostatecznie radni przyznali OSP 8 mln zł. W środę podjęli decyzję o przeznaczeniu 6,62 mln zł na zakup 57 wozów specjalistycznych, w tym dwóch ciężkich, 42 średnich i 13 lekkich. Pozostałe 1,38 mln zł przeznaczone zostanie na sprzęt specjalistyczny.

Marszałek Struzik podkreślił ogromną rolę OSP, bo - jak mówił - ich wkład w zapewnienie bezpieczeństwa jest nieoceniony. "Niedawno wydaliśmy 5 mln zł na remonty strażnic, teraz przyznaliśmy konkretnym gminom wsparcie na zakup samochodów, które są im niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia akcji ratunkowych" - zaznaczył Struzik podczas posiedzenia Sejmiku.

Na grudniowym posiedzeniu Sejmiku radni przyjęli, że planowane dochody Mazowsza w 2018 roku mają wynieść 2,9 mld zł. Kwota planowanych wydatków to 3 mld zł, z czego 170 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje w placówkach służby zdrowia.

Jak informuje komunikat Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w ostatnich latach samorząd województwa Mazowieckiego przeznaczył na wsparcie dla OSP 67,4 mln zł. Dzięki tej kwocie jednostki zakupiły 659 specjalistycznych wozów, 36 łodzi oraz około 690 pomp.

Na Mazowszu jest około 2 tys. jednostek OSP. Gminy, które wnioskowały o dofinansowanie, mogły otrzymać do 130 tys. zł na ciężki lub średni samochód ratowniczo-gaśniczy wyposażony w specjalistyczny sprzęt i do 70 tys. zł na lekki samochód.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.