PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze stawia na technologie kosmiczne

  • bad    12 czerwca 2015 - 17:45
Mazowsze stawia na technologie kosmiczne
Centrum mieści się w nowoczesnym oraz w pełni wyposażonym obiekcie. Fot. mat. prasowe

Technologie kosmiczne i lotnicze to obszar, który może dać szansę, zarówno Mazowszu, jak i Polsce na dynamiczny rozwój – podkreślił marszałek Adam Struzik, otwierając Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych.
To najnowsza inwestycja lidera w prowadzeniu badań lotniczych, aerodynamicznych i wytrzymałościowych – Instytutu Lotnictwa.

Działalność badawcza

Centrum mieści się w wybudowanym dla tego projektu nowoczesnym oraz w pełni wyposażonym obiekcie – kompleksie trzech budynków ułożonych w kształcie litery H. W dwóch z nich znajdą się laboratoria, w tym m.in. wymiany ciepła w silnikach lotniczych i kosmicznych, obliczeniowe silników rakietowo-strumieniowych z detonacyjną komorą spalania, analiz cieplnych i wytrzymałościowych, adaptroniki, rakietowych materiałów pędnych, lotniczych i kosmicznych badań środowiskowych czy testów przyrządów lotniczych i kosmicznych. Ostatni – z salami wykładową, konferencyjną oraz audytorium – pełni funkcję konferencyjną. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi blisko 11 tys. m².

Infrastruktura naukowo-badawcza centrum służyć będzie zarówno Instytutowi Lotnictwa, jak i zewnętrznym jednostkom z kraju i zagranicy.

Miejsca pracy dla kilkuset naukowców

Nowoczesna instytucja to nie tylko specjalistyczne, świetnie wyposażone laboratoria, ale przede wszystkim przestrzeń, w której swoje badania będzie w przyszłości prowadzić kilkuset naukowców – informatyków, chemików czy fizyków.

W nowym obiekcie jest miejsce m.in. na zespoły pracujące nad projektowaniem i tworzeniem np. obiektów bezzałogowych czy struktur lotniczych i kosmicznych, zajmujące się inteligentnymi materiałami, innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi samolotów i śmigłowców, zwiększeniem bezpieczeństwa samolotów czy silnikami rakietowymi.

Czytaj też: Łódź to znakomite miejsce na rozwój przemysłu lotniczego

Wyniki projektów badawczych realizowanych w centrum mogą być w przyszłości wykorzystane m.in. w przemyśle, systemach monitoringu i bezpieczeństwa, budownictwie, inżynierii medycznej, robotyce, nowoczesnych systemach zasilających, a także w technologiach wykorzystywanych przy tworzeniu przedmiotów codziennego użytku.

Projekt zrealizowano z wykorzystaniem środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013. Jego pełna wartość to ponad 48 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło przeszło 18 mln zł.

Wymiana myśli technologicznej

Kadra zarządzająca instytutami badawczymi wzięła udział, po otwarciu centrum, w Krajowym Forum pn. „Międzynarodowa współpraca instytutów badawczych”. Główną ideą spotkania była wymiana doświadczeń pomiędzy wiodącymi ośrodkami w Polsce nt. współdziałania na polu nauki i gospodarki. Forum było też okazją do podsumowania wieloletniej działalności biura projektowo-badawczego Engineering Design Center, działającego na terenie Instytutu Lotnictwa.

W ciągu 15 lat, EDC rozwinęło się z niewielkiej organizacji zatrudniającej 22 inżynierów. Teraz jest jednym z najbardziej znanych biur projektowych na świecie, realizującym inicjatywy z trzech różnych branż – lotnictwa, energetyki oraz gazu i ropy naftowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.