PARTNER PORTALU
  • BGK

MdM: do podziału jest ok. 67 mln zł. BGK zachęca do składania wniosków

  • PAP/KDS    28 lipca 2017 - 11:23
MdM: do podziału jest ok. 67 mln zł. BGK zachęca do składania wniosków
Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wystartował w 2014 r. (fot. pixabay.com)

We wtorek 8 sierpnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków do programu Mieszanie dla Młodych. Przemysław Osuch, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK zachęca do jak najszybszego składania wniosków. - Pieniądze mogą wyczerpać się po jednym, dwóch dniach - zaznacza.
• BGK ma do podziału ok. 67 mln zł. - Zakładamy, że środki te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla ok. 2,6 tys. wnioskodawców - mówi Osuch. 

• Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wystartował w 2014 r., zastąpił inny rządowy program - Rodzina na swoim. 

• Polega na tym, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego.

Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego współpracuje większość dużych banków, prowadzących sprzedaż kredytów hipotecznych. Wybór instytucji finansowej należy do klientów.

"Do rozdysponowania jest kwota ok. 67 mln zł. Zakładamy, że środki te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla ok. 2,6 tys. wnioskodawców - powiedział Osuch. Przypomina też, że banki będą mogły rejestrować wnioski, za pomocą specjalnego oprogramowania dostarczonego przez BGK, od 8 sierpnia, aż do wyczerpania puli.

Dodał, że "przyjmując założenie znacznego zainteresowania zakupem mieszkań na rynku pierwotnym w województwie mazowieckim i wielkopolskim oraz na rynku wtórnym w województwie śląskim i dolnośląskim, przypuszczam, że pula wyczerpie się już po 1-2 dniach. "Zachęcam, by nie czekać z formalnościami do dnia wejścia w życie ustawy, tylko już dziś rozpocząć kompletowanie dokumentów" - powiedział Osuch.

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi informację o wznowieniu przyjmowania wniosków 7 sierpnia 2017 r., co umożliwi składanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia w bieżącym roku od 8 sierpnia 2017 r.

Pozwoli na to nowela ustawy, umożliwiająca wykorzystanie jeszcze w tym roku dodatkowych pieniędzy z programu MdM.

Dotychczasowa ustawa zobowiązywała BGK do wstrzymania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, jeśli suma złożonych wniosków przekroczyła próg 95 proc. limitu przewidzianego na dany rok. "Pozostałe 5 proc. było zarezerwowane na dodatkowe finansowe wsparcie w postaci spłaty części kredytu dla kredytobiorców z tytułu urodzenia bądź przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka w ciągu pięciu lat od nabycia nieruchomości" - informował BGK.

Ponadto, "z powodu rezygnacji niektórych wnioskodawców, część rezerwacji została wycofana, wskutek czego suma zarezerwowanych środków nie wyczerpywała pełnej kwoty odpowiadającej 95 proc. limitu przewidzianego ustawą. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na przyjmowanie nowych wniosków od beneficjentów" - wyjaśnił BGK.

Zainteresowanie MdM było duże, tegoroczny limit został zarezerwowany już w styczniu. Dzięki nowym przepisom BGK wznowi przyjmowanie wniosków do osiągnięcia poziomu 100 proc. planowanych wypłat na bieżący rok, a więc do określonej ustawą wysokości 746 mln zł. Limity dofinansowania na 2018 rok wynosi 762 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.