PARTNER PORTALU
  • BGK

Megaprojekt drogowy na Lubelszczyźnie

  • KB    23 lipca 2010 - 21:45
Megaprojekt drogowy na Lubelszczyźnie

Już w 2011 r. mieszkańcy województwa lubelskiego i turyści odwiedzający region będą jeździć po nowoczesnych i bezpiecznych drogach - obiecują władze województwa.
Za ponad 131 mln zł wybudowanych i zmodernizowanych zostanie 155 km dróg. Władze województwa i powiatu lubelskiego podpisały umowę o dofinansowaniu inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego.
 
- To jedyny taki projekt w Polsce - podkreślał marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. Nie dziwi więc, że często określa się go jako „megaprojekt" drogowy. 16 powiatów z Lubelszczyzny postanowiło złożyć jeden, wspólny wniosek na modernizację dróg lokalnych w regionie. Przedsięwzięcie zostało wpisane na listę kluczowych projektów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, czyli inwestycji mających największy wpływ na rozwój województwa. - Ten przykład pokazuje, że zamiast dbać o partykularne interesy, samorządy wolą współpracować i chcą współdziałać - zaznaczył marszałek Grabczuk. Wspólny projekt ma jeszcze jedną zaletę. - Powiaty nie musiały ze sobą konkurować, składając indywidualne projekty. Wówczas na wszystkie mogłoby zabraknąć pieniędzy - dodał Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa.
 
Paweł Pikula, starosta lubelski i jednocześnie lider projektu, przekonuje że otrzymane środki z RPO zostaną wydane efektywnie. - Do dofinansowania wybraliśmy drogi, które pilnie potrzebują remontu i unowocześnienia. Trakty powiatowe stanowią alternatywę dla dróg wojewódzkich i krajowych, a przez to są ważnym uzupełnieniem sieci dróg na Lubelszczyźnie. Ułatwiają dostęp do miejsc atrakcyjnych turystycznie i gospodarczo - przyznał P. Pikula. Koordynacja pracy wszystkich partnerów wymagała sporego wysiłku organizacyjnego i technicznego. Za podjęcie tak trudnego zadania dziękował staroście wicemarszałek Sosnowski.
 
Dzięki funduszom europejskim powstanie w regionie 3,5 km nowo wybudowanych dróg, a ponad 151 km zostanie zmodernizowanych. Łączna wartość projektu to 186,5 mln zł, z czego 71 proc., czyli 131 mln zł będzie pochodzić z Funduszy Europejskich. Przewiduje się, że większość prac budowlanych zostanie wykonana jeszcze w tym roku, tak aby już w grudniu 2011 r. zakończyć i rozliczyć całość inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • tk, 2010-07-28 18:56:02

    znając życie to zamojszczyzna nic znowu nie zyska
  • PIOTR42, 2010-07-24 09:42:21

    Ściana wschodnia a jednak się buduje./Polska B / Jak sie to ma do pesymizmu Kaczyńskiego.Sam nie budował a dziś straszy.