PARTNER PORTALU
  • BGK

Melioracje zabytkowego parku w Kłóbce

  • AW    29 grudnia 2011 - 13:08
Melioracje zabytkowego parku w Kłóbce

Zakończyły się roboty melioracyjne w obrębie zespołu dworsko-parkowego w Kłóbce. Jednocześnie zrealizowano pierwszy etap rewitalizacji zabytkowego założenia dworskiego wchodzącego w skład Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, który jest oddziałem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Jak informuje urzad marszałkowski, prace melioracyjne koncentrowały się wokół zbiornika wodnego na rzece Lubieńce, który stanowił zaplecze młyna wodnego  funkcjonującego w tym miejscu już w XV wieku lub wcześniej.

Głównym celem projektu było odtworzenie sprawności systemu melioracyjnego terenu parku zabytkowego, w powiązaniu z regulacją odcinka rzeki Lubieńki oraz renowacją zabagnionego stawu młyńskiego. Roboty obejmowały odwodnienie rejonu parku poprzez pogłębienie istniejącego rowu głównego i kanału ulgi. Wykonano także rowy odwadniające teren parku, umocniono skarpy rzeki oraz przeprowadzono renowację stawu młyńskiego poprzez usunięciu namułów, torfu, zadrzewienia i zakrzewienia. Zrekonstruowano także groble i wyremontowano jaz. Zadanie, którego koszt wyniósł  380 tys. zł. zrealizowane zostało przez Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

W przyszłorocznym budżecie województwa zaplanowano środki, które pozwolą na odbudowę i remont konserwatorski zabytkowego dworu w stanie surowym zamkniętym. Zakończenie całkowitej odbudowy zespołu dworsko-parkowego i jego adaptację do celów muzealnych przewidziano na rok 2014.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest jednostką organizacyjną Urzędu Marszałkowskiego.
  Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.