Metro kontra tramwaje

Kraków ma już dwie koncepcje przebiegu pierwszej linii planowanego w tym mieście metra. Koszty są wysokie i miasto samo ich nie udźwignie. A o tym czy metro w ogóle powstanie mają zdecydować mieszkańcy.
Metro kontra tramwaje

Jak podaje „Gazeta Krakowska" 25 maja w referendum krakowianie wypowiedzą się, czy popierają budowę metra w swoim mieście.

Pierwszy wariant pierwszej nitki zakładał, że tory będą biec ulicami, a tylko w ścisłym centrum miasta pod ziemię. Drugi wariant proponowany przez firmę Alstrom mówi o poprowadzeniu torów estakadami nad ulicami. To tak kosztowne, że niektórzy zastanawiają się czy nie lepiej rozbudować sieć tramwajową. Choć metro ma swoje duże zalety.

- Sieć tramwajowa w Krakowie jest na wyczerpaniu, a biorąc pod uwagę doświadczenia Warszawy i innych dużych miast europejskich, nie ma bardziej efektywnego środka transportu niż metro - mówi dla dziennika Stanisław Albricht, twórca koncepcji metra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Alternatywą indywidualnej motoryzacji w dużych miastach europejskich jest nie tylko transport zbiorowy taki jak metro, ale powiązany z nim system komunikacji pieszej i rowerowej. Ta ostatnia cechuje się znacznie wyższymi wskaźnikami efektywności ekonomicznej, nie mówiąc o korzyściach społecznych i ś...rodowiskowych. rozwiń

Aktywna Mobilność, 2014-05-15 15:23:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE