PARTNER PORTALU
 • BGK

Metro Kraków: Miasto robi studium wykonalności budowy metra

 • pt    13 grudnia 2016 - 11:31
Metro Kraków: Miasto robi studium wykonalności budowy metra
Kiedy Kraków dołączy do miast posiadających metro? (fot.nexu.org)

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał wniosek dotyczący zgłoszenia projektu pn.” Studium wykonalności budowy systemu szybkiego bezkolizyjnego transportu szynowego” do sfinansowania w ramach unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
- Budowa metra w Krakowie to projekt, który musi być bardzo dobrze przemyślany. Dlatego - pamiętając o woli mieszkańców wyrażonej w referendum z 2014 roku – chcemy dysponować wszelkimi możliwymi analizami dotyczącymi takiego rozwiązania – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W tym celu 12 grudnia władze Krakowa złożyły wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Studium wykonalności budowy systemu szybkiego bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie” w ramach unijnego Instrumentu „Łącząc Europę”.

„Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) to instrument finansowy, który wspiera rozwój trzech obszarów – sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej. Unia Europejska przeznaczyła w swoim budżecie na ten cel odrębną pulę środków finansowych. Fundusze te będzie można wykorzystać w latach 2014-2020 na inwestycje dotyczące budowy i modernizacji infrastruktury w dziedzinie transportu, energetyki i telekomunikacji.

Urząd miasta już wcześniej korespondował w tej sprawie z Departamentem Programów Infrastrukturalnych Ministerstwa Rozwoju, który wstępnie ocenił, że krakowski projekt wpisuje się w cele Wieloletniego Programu Prac (MACP) CEF Transport 2016.

Projekt wskazuje na konieczność budowy systemu komunikacji podziemnej w ścisłym centrum miasta i obejmuje opracowanie studium wykonalności budowy. Zakłada przebieg bezkolizyjnej linii na trasie wschód-zachód o długości około 15 km (łączącej dzielnice Bronowice i Nowa Huta z centrum miasta).

Realizacja zadania zaplanowana została na lata 2017-2019, a szacunkowy koszt to 10 milionów złotych.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • blaat, 2017-01-10 16:11:24

  Bardziej przydałoby sie metro polnoc poludnie - aka Zielonki - Swoszowice / Wroblowice. Sa tutaj najwieksze korki oraz przeszkody terenowe (wzgorza) uniemozliwiajace rozwoj sieci tramwajowej....
 • yayaya, 2016-12-16 00:23:05

  Przez 2 lata będą przygotowywać studium wykonalności> I tak co 20 lat bo dwukrotnie już było przygotowane ...
 • xxxx, 2016-12-16 00:20:13

  To nie jest wola miszkańców. To jest ZOBOWIĄZANIE.