Metro Kraków: Miasto robi studium wykonalności budowy metra

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał wniosek dotyczący zgłoszenia projektu pn.” Studium wykonalności budowy systemu szybkiego bezkolizyjnego transportu szynowego” do sfinansowania w ramach unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Metro Kraków: Miasto robi studium wykonalności budowy metra
Kiedy Kraków dołączy do miast posiadających metro? (fot.nexu.org)

- Budowa metra w Krakowie to projekt, który musi być bardzo dobrze przemyślany. Dlatego - pamiętając o woli mieszkańców wyrażonej w referendum z 2014 roku – chcemy dysponować wszelkimi możliwymi analizami dotyczącymi takiego rozwiązania – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W tym celu 12 grudnia władze Krakowa złożyły wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Studium wykonalności budowy systemu szybkiego bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie” w ramach unijnego Instrumentu „Łącząc Europę”.

„Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) to instrument finansowy, który wspiera rozwój trzech obszarów – sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej. Unia Europejska przeznaczyła w swoim budżecie na ten cel odrębną pulę środków finansowych. Fundusze te będzie można wykorzystać w latach 2014-2020 na inwestycje dotyczące budowy i modernizacji infrastruktury w dziedzinie transportu, energetyki i telekomunikacji.

Urząd miasta już wcześniej korespondował w tej sprawie z Departamentem Programów Infrastrukturalnych Ministerstwa Rozwoju, który wstępnie ocenił, że krakowski projekt wpisuje się w cele Wieloletniego Programu Prac (MACP) CEF Transport 2016.

Projekt wskazuje na konieczność budowy systemu komunikacji podziemnej w ścisłym centrum miasta i obejmuje opracowanie studium wykonalności budowy. Zakłada przebieg bezkolizyjnej linii na trasie wschód-zachód o długości około 15 km (łączącej dzielnice Bronowice i Nowa Huta z centrum miasta).

Realizacja zadania zaplanowana została na lata 2017-2019, a szacunkowy koszt to 10 milionów złotych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Bardziej przydałoby sie metro polnoc poludnie - aka Zielonki - Swoszowice / Wroblowice. Sa tutaj najwieksze korki oraz przeszkody terenowe (wzgorza) uniemozliwiajace rozwoj sieci tramwajowej....

blaat, 2017-01-10 16:11:24 odpowiedz

Przez 2 lata będą przygotowywać studium wykonalności> I tak co 20 lat bo dwukrotnie już było przygotowane ...

yayaya, 2016-12-16 00:23:05 odpowiedz

To nie jest wola miszkańców. To jest ZOBOWIĄZANIE.

xxxx, 2016-12-16 00:20:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE