PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolie przeciw programowi wsparcia

  • PAP    23 grudnia 2010 - 23:25
Metropolie przeciw programowi wsparcia

Prezydenci Gdańska, Wrocławia, Poznania i Katowic zaapelowali do premiera Donalda Tuska, by nie dopuścił do wdrożenia "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020".
"Samorządowcy obawiają się, że przyjęcie programu w obecnym brzmieniu wysyła zły sygnał inwestorom" -  poinformował Urząd Miejski w Gdańsku.

Wyjaśniła, że w podpisanym 17 grudnia liście do premiera Tuska prezydenci Gdańska, Wrocławia, Poznania i Katowic wskazują, że proponowany aktualnie program zawiera niekorzystne dla dużych aglomeracji zapisy.

Przede wszystkim chodzi o zakaz łączenia grantu rządowego ze środkami funduszy europejskich lub zwolnieniem podatkowym w specjalnych strefach ekonomicznych w ramach jednego projektu inwestycyjnego.

Zastrzeżenia budzi też propozycja, by grantów rządowych nie udzielać w aglomeracjach o niskiej stopie bezrobocia oraz zapis, że "wartość inwestycji będących podstawą tworzenia nowych miejsc pracy powinna być istotnie wyższa od przyznanego wsparcia".

Magdalena Kuczyńska z biura prasowego gdańskiego magistratu wskazała, że prezydenci apelują, by nie wprowadzać programu, "bo jego zapisy praktycznie uniemożliwiają wspieranie inwestycji w sektorze nowoczesnych usług w aglomeracjach miejskich". Ich zdaniem w mniejszych ośrodkach inwestycje te nie mają szans na powodzenie m.in. z powodu wymagań kadrowych.

"Program wspierania inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 - 2020" przygotowało Ministerstwo Gospodarki, w ostatniej chwili mocno zmienił go resort finansów" - dodano w komunikacie.

Do chwili ukazania się tej depeszy nie uzyskała stanowiska Ministerstwa Finansów w tej sprawie.

Zgodnie z informacją na stronie resortu gospodarki "Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020" od 2011 r. zastąpi dotychczas stosowany "System wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej".

MG wyjaśnia, że jego celem jest wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez wspieranie nowych inwestycji realizowanych przez polskie i zagraniczne firmy, spełniające kryteria określone Programem.

Budżet programu zaplanowano w kwocie 727 mln zł. Szacuje się, że około 56 proc. z tej kwoty zostanie przekazane na wsparcie z tytułu kosztów tworzenia nowych miejsc pracy, a pozostała część na wsparcie z tytułu kosztów inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.