PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolitalny Fundusz Solidarności: Piekary i Radzionków wybudują wspólnie drogę

  • aw    23 marca 2018 - 10:44
Metropolitalny Fundusz Solidarności: Piekary i Radzionków wybudują wspólnie drogę
Planowany wjazd od ul. Podmiejskiej z DW911 (fot.mat.pras.)

Ponad 3,4 mln złotych - to dofinansowanie z Metropolitalnego Funduszu Solidarności, dzięki któremu Piekary Śląskie we współpracy z Radzionkowem wybudują drogę, łączącą oba miasta.
  • Inwestycja ta jest jednym z projektów, realizowanych w partnerstwie między gminami Metropolii.
  • W piątek (23 marca) prezydent Piekar oraz przedstawiciele zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisali umowę na udzielenie dotacji.

Fundusz Solidarności to pilotażowy program finansowego wsparcia dla gmin i miast Metropolii, aby niwelować różnice w rozwoju społeczno-gospodarczym. W tym roku jego budżet wyniósł 100 mln zł, a do tej pory dofinansowanie zostało przyznane 99 inwestycjom o wartości prawie 92 mln zł. Pozostałe projekty o wartości ok. 8 mln zł, znajdujące się w puli podregionu gliwickiego, zostaną poddane pod głosowanie podczas najbliższej sesji Zgromadzenia Metropolii. Odbędzie się ona 27 marca.

- Priorytet w przyznaniu dofinansowania w ramach Funduszu Solidarności miały projekty, które posiadały finansowanie zewnętrzne lub są realizowane w partnerstwie z innymi gminami Metropolii. Budowa drogi powiatowej łączącej Piekary Śląskie i Radzionków jest właśnie przykładem wspólnie realizowanego zadania - podkreśla Karolina Wadowska, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Nie jest to jedyny projekt integrujący działania gmin, który został zgłoszony do tegorocznej edycji FŚ. Takie inwestycje zrealizują również Będzin oraz Siewierz, a także Bojszowy i Tychy. W tym pierwszym przypadku chodzi o rewitalizację obszaru doliny rzek Przemszy oraz Brynicy w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego, a w drugim - opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy infrastruktury łączącej dwie oczyszczalnie ścieków – wylicza.Dotacja z Funduszu Solidarności, jaką Piekary i Radzionków otrzymały na realizację tej inwestycji, wynosi ponad 3,4 mln złotych i stanowi prawie 75 proc. jej szacowanej wartości. Budowa drogi łączącej ul. Podmiejską w Piekarach i ul. Szybową w Radzionkowie zakończy się w grudniu tego roku. Do tego czasu powstanie tam asfaltowa jezdnia o długości ok. 567 metrów, ścieżka rowerowa oraz chodnik dla pieszych. Wykonana również zostanie kanalizacja deszczowa, a przy drodze zostanie zainstalowane oświetlenie.

- Po raz kolejny udało nam się pozyskać środki na realizację zaplanowanej inwestycji, sięgając po fundusze zewnętrzne - mówi Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się razem z Piekarami Śląskimi przygotować wspólny projekt, tak bardzo istotny dla obu naszych gmin – zaznacza z kolei Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Paweł, 2018-03-23 16:44:27

    Super! Dofinansowanie na drogę do zakładów mięsnych, które swego czasu potrafiły zasmrodzic okolice. A js naiwnie myślałem ze droga ta będzie usprawniała dojazd miedzy tymi miastami.