PARTNER PORTALU
  • BGK

MG pracuje nad objęciem Częstochowy specjalnymi strefami

  • PAP    24 stycznia 2014 - 08:00
MG pracuje nad objęciem Częstochowy specjalnymi strefami

Ministerstwo Gospodarki zapewniło, że prace nad objęciem gruntów w Częstochowie specjalnymi strefami ekonomicznymi - katowicką i mielecką "są dalece zaawansowane".
Pod koniec stycznia projekty rozporządzeń Rady Ministrów zmieniających granice obu stref zostaną skierowane do uzgodnień międzyresortowych, a zakończenie procesów legislacyjnych może nastąpić pod koniec pierwszego kwartału tego roku - poinformowała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik w liście, który w czwartek otrzymał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, w odpowiedzi na pismo wysłane pod koniec października ub. r. do premiera Donalda Tuska.

W lobbing na rzecz objęcia nowych terenów w mieście granicami stref, oprócz władz miasta, zaangażowali się także częstochowscy parlamentarzyści oraz mieszkańcy, wysyłający na prośbę prezydenta listy do Ministerstwa Finansów, którego opinia ma kluczowe znaczenie dla decyzji rządu.

O sprawę poszerzenia terenów specjalnych stref ekonomicznych w Częstochowie pytali także premiera, podczas jego wtorkowej wizyty w Centrum Aktywności Seniora w Częstochowie, przedstawiciele miasta i częstochowscy dziennikarze. Donald Tusk zapewnił wówczas, że zajmie się sprawą już na wtorkowym posiedzeniu rządu.

"Poruszę tę kwestię i będę oczekiwał pilnej odpowiedzi od wszystkich urzędników odpowiedzialnych za ten proces. Jeśli nie ma żadnych innych przeszkód,() będę starał się to rozstrzygnąć szybką, jednoznaczną decyzją" - mówił.

W liście do premiera prezydent Matyjaszczyk podkreślał m.in., że Częstochowie zależy na jak najszybszym włączeniu nowych terenów inwestycyjnych do specjalnych stref. Ważnym argumentem jest m.in. sytuacja na rynku - trudna zwłaszcza w powiatach ziemskich subregionu częstochowskiego - oraz planowana zmiana limitu pomocy publicznej.

"Każdy miesiąc zwłoki jest istotny w wyścigu po inwestorów, lokujących się tam, gdzie mogą skorzystać ze +strefowych+ ulg podatkowych, obowiązujących - co istotne - na dotychczasowych zasadach tylko do końca czerwca 2014 r. Paląca potrzeba rozszerzenia granic specjalnej strefy ekonomicznej w Częstochowie wynika więc także z nowego limitu pomocy publicznej, który dla województwa śląskiego ma obniżyć się z 40 do 25 proc. (dla dużych inwestorów) od lipca 2014 r. Inwestorzy, podejmując decyzje o lokalizacji inwestycji, czynią to obecnie w oparciu o aktualny jeszcze, wyższy limit pomocy publicznej. Nie chcemy stracić szansy na ich pozyskanie i stworzenie nowych miejsc pracy" - napisał Matyjaszczyk.

Inicjatywa i związana z nią uchwała Rady Miasta w sprawie intencji rozszerzenia terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o tereny "Kusięcka" i "Skorki" - w sumie ponad 36 hektarów - została podjęta jeszcze w listopadzie 2012 roku.

Jeżeli chodzi o plan włączenia pohutniczych gruntów liczących blisko 39 ha należących do Agencji Rozwoju Przemysłu w rejonie ul. Korfantego i Koksowej w Częstochowie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec, stosowne uchwały: w sprawie zgody na objęcie stosownych działek granicami strefy i o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, przyjęto w Częstochowie we wrześniu 2013 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.