PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta nie chcą drogowej spychotechniki

  • GK    8 października 2013 - 17:57
Miasta nie chcą drogowej spychotechniki

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny zwrócił się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o niepodpisywanie nowelizacji ustawy o drogach publicznych, przyjętej bez poprawek przez Senat RP.
Prezes Związku Miast Polskich Ryszard Grobelny w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego napisał m.in., że ustawa z 13 września br. wprowadza nowy ustrój samorządowy, polegający na nakładaniu zadań na poszczególne samorządy nie w drodze ustawy, a w formie swoistej spychotechniki.

Czytaj też: Samorządy będą sobie podrzucać drogi

Według nowelizacji, droga zastąpiona obwodnicą staje się wojewódzka, ale nowy „posiadacz" może ten albo inny o proporcjonalnej długości odcinek drogi przekazać powiatowi, który z kolei może otrzymany od województwa albo inny odcinek drogi oddać gminie.

„Rozwiązanie to jest niezgodne z zasadą samodzielności JST, demolując przy tym stosunki własnościowe, określone w art. 2a ustawy o drogach publicznych" - czytamy w liście.

List publikujemy w dziale multimedia.

ZMP proponuje więc wprowadzenie zapisu, który spowoduje przeprowadzenie w każdym przypadku oceny danego odcinka z punktu widzenia funkcji, jakie pełni on w sieci dróg publicznych (art. 2 ust. 1 ustawy).

„W wyniku takiego postępowania niektóre zastąpione obwodnicą odcinki zapewne pozostaną krajowe, inne staną się wojewódzkie, jeszcze inne - powiatowe, a niektóre - gminne. Nastąpi to jednak zawsze zgodnie z przyjętą w ustawie logiką ustalania kategorii dróg publicznych, której procedurę określa art. 10 w ust. 1-4." - czytamy w liście Ryszarda Grobelnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.