PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta świecą pustymi biurowcami

  • PAP/Puls Biznesu    5 stycznia 2015 - 07:41
Miasta świecą pustymi biurowcami

fot.pixabay.com

W Warszawie, a także stolicach regionów rynek biurowy czekają dwa lata zadyszki. To problem dla właścicieli starszych budynków.
Ponad 70 proc. powierzchni z 733 tys. mkw. biur, które mają być oddane do użytku w tym roku, nie ma jeszcze najemcy. Największy wybór - bo 240 tys. mkw. - jest w Warszawie - wynika z danych agencji JLL - donosi "Puls Biznesu".

W ubiegłym roku rynek powiększy się o około 640 tys. mkw. Czy deweloperzy powinni się martwić, że pozostaną z pustostanami? "Właściciele nowoczesnych i dobrze zlokalizowanych biurowców, którzy mają elastyczne podejście do najemców, nie powinni się obawiać. Przy spadających stawkach najmu mają dość dużą łatwość w sprowadzaniu do siebie najemców starszych i droższych budynków" - mówi Mateusz Polkowski, dyrektor z JLL.

Czytaj też: Warszawskie biurowce coraz częściej stoją puste

Regionalne rynki biurowe są nakręcane przez sektor usług wspólnych. Centra BPO do końca trzeciego kwartału wynajęły w polskich miastach regionalnych 200 tys. mkw. biur. To wynik porównywalny do popytu ze strony firm BPO za cały 2013 r.

"Deweloperzy na silny popyt w miastach regionalnych odpowiedzieli wysoką podażą. Wyższą niż to, co rynek może wchłonąć. Dlatego rośnie współczynnik pustostanów i możliwa jest presja na czynsze" - mówi Mateusz Polkowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.