PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto dla emerytów i niepełnosprawnych

  • AZA    20 lipca 2010 - 14:00

W Gdyni otwarto nową placówkę, która powstała na bazie dotychczasowego Tymczasowego Ośrodka Opiekuńczego. W rozbudowanym obiekcie całodobową opiekę znajdzie łącznie 89 osób starszych i niepełnosprawnych, które w trakcie swojego życia utraciły dom, a stan ich zdrowia uniemożliwia korzystanie z programów aktywizujących.
Placówka funkcjonować będzie w dotychczasowym budynku TOO oraz w nowo wybudowanym skrzydle o powierzchni użytkowej 245 m2, które składa się z sześciu pokoi trzy i pięcioosobowych. Nowy obiekt został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (pomieszczenia sanitarne, podjazdy, poręcze wzdłuż korytarza itp.). Prace wykonywane były od lipca 2009 r., a więc trwały równo rok. Całość kosztowała prawie 780 tys. złotych. Budowa była finansowana z budżetu gminy.

Ośrodek zatrudnia łącznie 13 osób – podopieczni mają zapewnioną opiekę pielęgniarską przez 7 dni w tygodniu.

Gdynia prowadzi również dwa Dzienne Domy Pomocy Społecznej i utworzony w ubiegłym roku Środowiskowy Dom Samopomocy. W placówkach tych oferuje osobom starszym i niepełnosprawnym 130 miejsc dziennego pobytu – obejmujących opiekę, rehabilitację, wyżywienie. Dla osób przewlekle chorych wymagających całodobowej opieki o charakterze czasowym dostępne są miejsca w Ośrodku Opiekuńczym przy ul. Bosmańskiej. Rocznie z placówki tej korzysta około 140 osób. Liczba miejsc zostanie wkrótce zwiększona, dzięki rozpoczynanej właśnie rozbudowie tej placówki.

Na początku tego roku oddano też w Gdyni do użytku nowoczesny Dom Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej, przeznaczony dla 77 osób.

Gdyńscy seniorzy mogą zresztą liczyć nie tylko na instytucjonalne formy wsparcia od samorządu. Osobom mniej sprawnym gdyński samorząd zabezpiecza pomoc w formie usług opiekuńczych i rehabilitacyjnych świadczonych w miejscu zamieszkania - korzysta z nich ponad 1 tysiąc gdynian rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.