PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto dla fryzjerów? Czeski architekt patrzy na Katowice

  • AT    27 lipca 2012 - 20:38
Miasto dla fryzjerów? Czeski architekt patrzy na Katowice

Coś takiego można by zbudować w Dubaju za petrodolary. A nawet w Katowicach. Gdyby życie prezydenta miasta przedłużyć o 250 lat - pisze na portalu www.krytykapolityczna.pl czeski architekt, Igor Kovačević, po tym, jak zobaczył zwycięski projekt zagospodarowania centrum Katowic.
"Przekraczając czesko-polską granicę pociągiem, nie mogłem nie zauważyć, że prawie wszystkie nowe lub odnowione domy mają dziwną, różową fasadę. Pewnie architekt albo inwestor miał na myśli kolor czerwony. Nie wiem, czy różowy pojawił się na ścianach przez pomyłkę, czy przez przypadek zamożni ludzie z regionu wybrali go, aby zamanifestować swój status społeczny. W Czechach nowe domy mają różne kolory: od różowego, przez zieleń i żółć, aż po błękit. Wjeżdżając do Katowic, z ulgą zobaczyłem starą, dobrą i ulubioną przez architektów szarość budynków. Poczułem, że jestem w mieście".

Czytaj cały tekst: Katowice - miasto dla fryzjerów?

Tekst powstał w ramach projektu „Obywatelski Transfer Kultury”. Projekt pokazuje różne formy obywatelskiego zaangażowania Czechów i Polaków w kulturę, poszukuje też odpowiedzi na pytanie o rolę kultury w procesach wspierających przemiany społeczno-polityczne.

Partnerami i uczestnikami projektu są internetowe czeskie pismo społeczno-kulturalne Advojka (www.advojka.cz) i Centrum Środkowoeuropejskiej Architektury (www.ccea.cz) oraz fundacja ArtTransparent.

W ramach projektu w lipcu czescy dziennikarze i aktywiści odwiedzili instytucje kultury w Katowicach, Bytomiu i Wrocławiu.

Podczas wizyt studyjnych uczestnicy próbują odpowiedzieć na pytania m.in. o to, gdzie gromadzi się dziś energia zaangażowania? Jakie formy przybiera zaangażowanie społeczne? Które z tych form zapewniają skuteczność, a które największą trwałość zaangażowanej wspólnoty? W jaki sposób kultura wiąże się z zaangażowaniem?

W swoich tekstach zadają trudne pytania i stawiają prowokacyjne tezy. Jednocześnie próbują pokazać szerszej publiczności różne formy  zaangażowania obywateli w kulturę (akcje w przestrzeni publicznej, niecykliczne publikacje, performensy, ale także większe i bardziej zinstytucjonalizowane formy, jak festiwale).

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • malarz budynów, 2012-07-29 17:20:23

    Kolor różowy powstaje przypadkowo, jako efekt zmieszania różnych resztek farby. Przecież się nie zmarnują a szkoda wyrzucić.