PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto Opole z własnym laboratorium dla biznesu

  • PAP/JS    21 czerwca 2017 - 21:39
Miasto Opole z własnym laboratorium dla biznesu
Uruchomione laboratorium jest częścią Parku Naukowo-Technologicznego należącego do miasta Opole. (fot. opole.pl)

W opolskim Parku Naukowo-Technologicznym otwarto pierwsze w regionie laboratorium dla biznesu prowadzone przez jednostkę samorządową.
Uruchomione laboratorium jest częścią Parku Naukowo-Technologicznego należącego do miasta Opole. Jego wyposażenie zakupiono w ramach wspólnego projektu ze środków samorządu województwa. To pierwsza tego typu placówka w regionie, która ma wspierać lokalnych przedsiębiorców. Koszt już zakupionych urządzeń to blisko 2 mln złotych.

"Maszyny i urządzenia, które tu trafiły, zostały wytypowane pod konkretne potrzeby przedsiębiorców z naszego regionu. Choćby dlatego jesteśmy pewni, że zostaną wykorzystane z korzyścią dla zleceniodawców i gospodarki całego województwa" - podkreślił na otwarciu placówki wicemarszałek Szymon Ogłaza.

Jak powiedział prezes PN-T Jarosław Mamała, wśród urządzeń jest najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany m.in. do badania składu i wytrzymałości metali i polimerów - co może być przydatne np. przy określaniu zachowań opakowań wykorzystywanych w przemyśle spożywczym. Inną nowinką jest przenośne urządzenie do badania wytrzymałości konstrukcji metodą bezdotykową.

"Nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na kosztowne badania w wyspecjalizowanych firmach, chociaż dzięki odpowiedniej diagnostyce można uniknąć wielu problemów z produkcją. Dzięki naszemu laboratorium, praktycznie po kosztach i bez konieczności dojazdów, nasi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z najnowocześniejszych technik badawczych" - wyjaśniał Mamała.

Zdaniem prezydenta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego, nowoczesne laboratorium, którego koszt wyposażenia to blisko dwa miliony złotych, to kolejny dowód na wspieranie przez samorządy innowacyjnej gospodarki. "Jesteśmy zainteresowani rozwojem na terenie naszego miasta firm, które poszukują nowoczesnych rozwiązań dla swojej działalności. Laboratorium jest kolejną cegiełką w budowaniu innowacyjnej gospodarki na naszym terenie" - powiedział prezydent Wiśniewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.