PARTNER PORTALU
 • BGK

Miasto podłączy całe osiedle do centralnego ogrzewania. Rekordowa inwestycja Piekar Śląskich

 • Agnieszka Widera-Ciochoń    20 listopada 2017 - 13:08
Miasto podłączy całe osiedle do centralnego ogrzewania. Rekordowa inwestycja Piekar Śląskich
Osiedle Wieczorka w Piekarach Śl. tworzą budynki z lat 50-tych XX wieku (fot. AW)

Obejmujące ponad 80 budynków osiedle domów wielorodzinnych z lat 50. XX wieku Osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich doczeka się rewitalizacji.
• Blisko sto milionów złotych kosztować będzie kompleksowa modernizacja Osiedla Wieczorka.

• Modernizacja obejmie wymianę pieców w 81 budynkach, podłączenie mieszkań do centralnego ogrzewania, wymianę dachów i remont elewacji.

• Pieniądze będę pochodzić z rekordowego dofinansowania z PO Infrastruktura i Środowisko oraz miejskiego budżetu. Koszt położenia magistrali i przyłączy do każdego z budynków poniesie MPEC Piekary.


Projekt zakłada zmianę systemu ogrzewania budynków. Zkwidowane zostaną wszystkie piece węglowe, a budynki będą podłączone do centralnego ogrzewania.

- Skończą się problemy z zatkanymi kominami, często dochodziło też do zaczadzeń – podkreśla Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich.

Następnie zostanie wykonana termomodernizacja, wymiana dachów, a szare dziś budynki zyskają nowy wygląd.

- To jedna z ważniejszych inwestycji w mieście. Tak kompleksowego projektu wymiany ogrzewania w budynkach wielorodzinnych nie ma w regionie, a może i w kraju. Łączymy tu dofinansowanie z WFOŚiGW na 74 budynki oraz innego programu - w sumie obejmiemy rewitalizacją całe osiedle – dodaje Krzysztof Turzański.

Inwestycja potrwa cztery lata, ale już w tym roku pierwsze 12 budynków będzie mogło korzystać z centralnego ogrzewania. Koszty doprowadzenia ciepła do budynków poniesie MPEC.

- Musimy doprowadzić magistralę ciepłowniczą do osiedla i przyłącza do wszystkich kilkudziesięciu budynków po kolei. Dodatkowo każdy budynek będzie wyposażony w wysokosprawny węzeł ciepłowniczy – węzeł dwufunkcyjny, który pozwoli na dostarczanie ciepła na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody. Ten zakres, do węzła włącznie, EMPEC robi na swój koszt – podkreśla Bartosz Szuber, członek zarządu MPEC Piekary Śląskie.

Jedna rewitalizacja, trzy korzyści

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, gdzie poprawa efektywności energetycznej i wspieranie jej w budownictwie mieszkaniowym odgrywa ważną rolę, miasto (a właściwie 74 tamtejsze wspólnoty mieszkaniowe) wnioskowało o ponad 70 mln zł. Pozyskane dofinansowanie wyniesie 50 mln. zł. 

-  Miasto pozyskało 50 milionów z WFOŚ, na które składają się: dotacja bezzwrotna w wysokości 30 mln złotych oraz nieoprocentowana pożyczka w wysokości 20 mln. Wkład własny do tego projektu wynosi 25 mln złotych – na co składa się 20 milionów z miejskiej kasy i 5 mln, które pokrywają właściciele mieszkań - wyjaśnia piekarski magistrat.

Jak podkreśla Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW, projekt Piekar ma szanse stać się wizytówką dobrze wydanych pieniędzy na rewitalizację.

- Tu będziemy mieć do czynienia z potrójnym efektem. Po pierwsze skorzystają mieszkańcy osiedla, dzięki termomodernizacji będą płacić niższe rachunki. Druga kwestia to niezwykle ważne ograniczenie niskiej emisji i poprawa jakości powietrza w mieście. A trzeci efekt to poprawa wizerunku dzielnicy, co też nie jest bez znaczenia - komentuje Pilot.

Jak podaje magistrat, architekci projektując elewacje wzorowali się na najlepszych rozwiązaniach krajowych i zagranicznych.

- Tu się zmieni cała dzielnica – razem z infrastrukturą, która chcemy się później zająć, koszt modernizacji wyniesie ok. 100 mln zł – podsumowuje Turzański.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (11)

 • ślązak, 2017-11-22 14:51:57

  Do red.: dziękuję za informacje. Obawiam się, że sporo mieszkańców wspólnot dozna szoku jak dowie się o kwotach partycypacji. Kredyt zaciągnie wspólnota a oni będą spłacą przez kolejne 20 lat. Ogólnie lepszym rozwiązaniem i mniej kosztownym byłaby zabudowa w piwnicach domów kotłowni gazowych ale pew...nie tego wariantu nie brano pod uwagę.  rozwiń
 • obeznany, 2017-11-22 14:48:14

  Do Mieszkanka: a jak ci młodzi ludzie sfinansują koszty przyłączenia do PEC - z kredytu który zaciągnie wspólnota a oni będą spłacać.
 • ślązak, 2017-11-22 14:44:06

  Do piekarzanin: dziękuję za informacje, Gdyby na każdym budynku założyć indywidualną kotłownię gazową to koszty byłyby znacznie mniejsze dla mieszkańców przede wszystkim, którzy będą musieli pokrywać koszty przyłącza. Takie rozwiązanie zastosowano na Osiedlu Tuwima w Siemianowicach Śląskich i miesz...kańcy zadowoleni są zarówno z kosztów eksploatacji i partycypacji w kosztach budowy.  rozwiń