PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto Poznań wydało 24 mln zł na remonty torowisk w 2017 r.

  • PAP/rs    16 października 2017 - 17:33
Miasto Poznań wydało 24 mln zł na remonty torowisk w 2017 r.
W 2017 roku miasto Poznań wydało łącznie 24 mln zł na remonty infrastruktury torowo-sieciowej. Fot. mat. pras. MPK Poznań

W 2017 roku miasto Poznań wydało łącznie 24 mln zł na remonty infrastruktury torowo-sieciowej, a kolejne 10 mln zł kosztować będzie jej bieżące utrzymanie. We wtorek rusza drugi etap ostatniego dużego remontu zaplanowanego na ten rok.
• Jak podkreślił Ryszard Bączkowski z urzędu miasta, władze Poznania na remonty torowisk przeznaczyły w tym roku łącznie 24 mln zł.

• Z tych środków udało się wyremontować m.in. torowisko na ul. Królowej Jadwigi, które oddano do użytku na początku września, oraz torowisko na ul. 28 Czerwca 1956 r. na odcinku od Hetmańskiej do pętli Dębiec.

• We wtorek ruszy natomiast drugi etap ostatniego dużego remontu zaplanowanego na ten rok, czyli przebudowa torów na ul. Dąbrowskiego.

- Odnowiono też węzeł rozjazdowy Bałtyk, wymieniono zwrotnice na Mielżyńskiego, Fredry, Fortecznej i Strzeleckiej, jak również szyny łukowe na pl. Wielkopolskim oraz u zbiegu ulic Winogrady-Murawa. Wyremontowane zostały też przejazdy na ul. Przybyszewskiego, Krańcowej i Armii Poznań, gdzie zastosowano płyty tłumiące hałas - wskazał Bączkowski. Dodał, że bieżące utrzymanie tych torowisk to koszt kolejnych 10 mln zł.

We wtorek ruszy natomiast drugi etap ostatniego dużego remontu zaplanowanego na ten rok, czyli przebudowa torów na ul. Dąbrowskiego. - Remont torowiska na ul. Dąbrowskiego od ul. Mickiewicza do Rynku Jeżyckiego ruszył 18 września w związku ze złym stanem torowiska. Na odcinku tym tramwaje musiały poruszać się z prędkością nie większą niż 15km/h. Stan torowiska na tym fragmencie był krytyczny. Torowisko nie przeszło generalnego remontu od czasu powstania w latach 60. Remonty bieżące były wykonywane w latach 80., a w ostatnim czasie naprawy odbywały się jedynie na zasadzie działań w trybie awaryjnym - zaznaczył Bączkowski.

Koszt tej inwestycji to ok. 2,5 mln zł. Dyrektor techniczny MPK Poznań Sp. z o.o. Marek Grzybowski poinformował, że pierwszą część remontu tego torowiska udało się zakończyć w planowanym terminie.

- Remont, który prowadzimy, polega nie tylko na wymianie szyn i podkładów, ale również ingeruje w podłoże. Wymieniamy konstrukcję torowiska, która była niezmieniana od 40 lat. Torowisko będzie pokryte masą bitumiczną, co w znacznym stopniu ograniczy emisję hałasu, na który skarżą się okoliczni mieszkańcy. Wykonane prace zwiększą poziom bezpieczeństwa i komfort przejazdu, a tramwaje będą mogły jeździć znacznie szybciej - zaznaczył Grzybowski.

Jak dodał, we wtorek rozpoczną się prace po północnej stronie ulicy. Inwestycja, jak zapewniają władze miasta, została zaplanowana dwuetapowo po to, aby utrzymać przejezdność w ul. Dąbrowskiego.

Przywrócenie normalnego ruchu na tym odcinku planowane jest na drugą połowę listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.