PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto, strategia: zagęszczenie powinno być priorytetem dla miast

  • bad    24 sierpnia 2015 - 16:37
Miasto, strategia: zagęszczenie powinno być priorytetem dla miast
Miasta o dużym zagęszczeniu minimalizują zużycie energii. Fot. pixabay

Dobrze zarządzane i obsługiwane zagęszczanie to najlepsza strategia w obliczu rosnących populacji miejskich.
Wykorzystanie „dobrego” zagęszczenia powinno być priorytetem dla miast – tak wynika z nowego raportu „Zagęszczenie: czynniki, korzyści, pytania” opublikowanego przez Urban Land Institute (ULI), jedną z największych międzynarodowych organizacji na świecie, która zrzesza ponad 33 tys. członków z branży nieruchomości, urbanistyki, gospodarki gruntami.

Raport jest pierwszym opracowaniem opublikowanym w ramach nowej inicjatywy ULI związanej z zagęszczeniem. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat zagęszczenia w branży nieruchomości (i nie tylko), badanie społecznych, ekonomicznych i środowiskowych korzyści inwestowania w zagęszczenie oraz opracowanie strategii, które pozwolą uczynić z niego kwestię priorytetową dla sektora publicznego.

Zagęszczenie priorytetem dla miast

Raport przedstawia tezę, że dobrze zarządzane i obsługiwane zagęszczanie to najlepsza strategia w obliczu rosnących populacji miejskich. Autorzy twierdzą, że miasta o dużym zagęszczeniu minimalizują zużycie energii (i wpływ na środowisko), jednocześnie zwiększając produktywność i innowacyjność oraz poprawiając warunki do życia dzięki lepszym połączeniom, udogodnieniom, otwartym przestrzeniom i większym możliwościom interakcji społecznej.

Raport opiera się o wyniki ankiety, w której udział wzięli członkowie ULI, oraz wywiadami z ekspertami ds. miast i liderami branżowymi z Europy i reszty świata. Odpowiadali oni na pytanie, czy większe zagęszczenie ma długofalowe korzyści dla społeczeństwa, środowiska i inwestycji.

Ponadto raport przedstawia rosnące znaczenie zagęszczenia dla branży nieruchomości w obliczu nieustannego wzrostu liczby ludności na obszarach miejskich: 89% członków ULI z całego świata, którzy wzięli udział w ankiecie na potrzeby raportu, uważa, że kwestia zagęszczenia stała się bardzo ważna lub kluczowa w ciągu ostatnich pięciu lat.

10 miast z całego świata jako przykłady

Dodatkowo w raporcie wykorzystano studia przypadków dziesięciu miast z całego świata – Atlanty, Barcelony, Hamburga, Meksyku, Oslo, Paryża, Seulu, Singapuru, Toronto i Wiednia – po to, by określić kryteria dobrze i źle funkcjonującego zagęszczenia. Paryż i Wiedeń uzyskały najlepsze wyniki, jeśli chodzi o wskaźniki pozytywne, a Meksyk wypadł najgorzej.

Autorzy raportu zauważają także, że Toronto wyjątkowo dobrze radzi sobie z ograniczaniem przestępczości, korków i zanieczyszczeń, charakteryzując się przy tym względnie dużą gęstością zaludnienia.

- Zagęszczenie nie powinno być tematem tabu – mówi Lisette van Doorn, prezes ULI Europe. - W większości przypadków zagęszczenie to najlepsza odpowiedź na zmiany gospodarcze i wzrost liczby ludności, zapewniająca maksymalne korzyści dla społeczeństwa i środowiska, a jednocześnie tworząca wartość, którą można wykorzystywać z pożytkiem dla ogółu i sprawiać dzięki temu, że nasze miasta będą bardziej elastyczne. Jednak świat nie wie jeszcze, jak ważne jest zagęszczanie ani jak je najlepiej osiągać. Dlatego musimy zaangażować się, by uzupełnić tę lukę w wiedzy i umiejętnościach oraz opracować nowe sposoby promowania zagęszczenia oraz edukowania i inspirowania społeczeństwa w tym zakresie.×
KOMENTARZE (1)

  • b, 2015-08-25 09:44:20

    Ja przepraszam,ale moim pierwszym skojarzeniem było "dogęszczanie" lokatórów właścicielom mieszkań/kamienic/willi po wojnie. Nie wszystko wynikało z niedoborów mieszkaniowych (zniszczenia wojenne)...