PARTNER PORTALU
  • BGK

MIB: Bliżej realizacji połączenia drogowego Polski i Czech

  • PAP/JS    23 stycznia 2017 - 18:51
MIB: Bliżej realizacji połączenia drogowego Polski i Czech
Ministrowie rozmawiali też ws. korytarza kolejowego Katowice - Ostrawa oraz na temat aspektów socjalnych w transporcie drogowym (fot. MIB/twitter)

Połączenie drogowe S3-D11 łączące Polskę i Czechy było jednym z tematów spotkania ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka i ministra transportu Republiki Czeskiej Dana Tioka - poinformowało MIB.
Podczas spotkania ministrowie podpisali wspólne oświadczenie w sprawie kontynuacji jego budowy.

Droga ekspresowa S3 połączy Świnoujście z granicą polsko-czeską w Lubawce. To najważniejszy szlak drogowy na osi północ-południe w zachodniej części Polski. Znajduje się w sieci bazowej TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa), a odcinek Świnoujście - Legnica jest częścią korytarza transportowego Bałtyk - Adriatyk.

"Cieszę się, że Czechy podzielają nasze zdanie na temat realizacji tej inwestycji w jak najkrótszym terminie. Mamy nadzieję, że prace na odcinkach po stronie czeskiej rozpoczną się jeszcze w trakcie obecnej perspektywy finansowej" - powiedział, cytowany w komunikacie, minister Adamczyk.

W komunikacie napisano, że ministrowie rozmawiali też ws. korytarza kolejowego Katowice - Ostrawa oraz na temat aspektów socjalnych w transporcie drogowym

Spotkanie, które odbyło się w Dobruszce w regionie Hradec Kralove, było nawiązaniem do szczytu szefów rządów Polski i Czech z 12 grudnia ubiegłego roku w Wiśle, podczas którego premier Beata Szydło podkreśliła kluczowe znaczenie budowy szlaku S3-D11 dla wzmocnienia relacji bilateralnych.

W trakcie poniedziałkowego spotkania Adamczyk podziękował też stronie czeskiej za zbieżne stanowisko wobec regulacji dotyczących aspektów socjalnych w transporcie drogowym, wprowadzonych do porządków prawnych niektórych państw członkowskich UE.

Minister Adamczyk stwierdził, że niezbędne jest akcentowanie niekorzystnych dla rynku europejskiego skutków działań państw członkowskich o protekcjonistycznym charakterze, które stanowią realne zagrożenie fragmentaryzacją wspólnego rynku oraz ograniczeniem swobody przepływu towarów i usług. Jak czytamy w komunikacie, szef MIB dodał, że Polska jest zwolennikiem dyskusji na ten temat - w ramach obowiązującego prawa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.