PARTNER PORTALU
  • BGK

MIB: za wcześnie na określenie terminu budowy S6 w Pomorskiem

  • pt/pap    18 listopada 2016 - 11:50
MIB: za wcześnie na określenie terminu budowy S6 w Pomorskiem
Budowa drogi ekspresowej S6 ze Szczecina do Trójmiasta na odcinku od Sianowa przez Słupsk i Lębork do Trójmiasta i A1 miała się rozpocząć w 2018 r. (fot.pixabey.com)

• Jest za wcześnie na określenie harmonogramu budowy drogi ekspresowej S6 w Pomorskiem - poinformował resort infrastruktury. Podkreślono, że S6 to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju.
• Z apelem do rządu o jak najszybsze rozpoczęcie prac związanych z inwestycją wystąpili samorządowcy i firmy.
Budowa drogi ekspresowej S6 ze Szczecina do Trójmiasta na odcinku od Sianowa przez Słupsk i Lębork do Trójmiasta i A1 miała się rozpocząć w 2018 r.; ponad rok temu ogłoszono przetargi na niektóre odcinki trasy.

W ub. tygodniu na antenie lokalnego radia wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński powiedział, że "trasę S6 wybudujemy, tylko trochę później (...) myślę, że będzie to po 2020 roku". Tłumaczył to m.in. małym obciążeniem tej drogi w porównaniu do innych w kraju.

Zespół prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB) zapewnił, że "droga ekspresowa S6 to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce. Inwestycja ta została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych (PBDK) na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) i wstępnie skierowana do realizacji we wrześniu 2015 r.".

Resort zaznaczył, że "należy niemniej mieć na względzie także uwarunkowania finansowe. Wartość limitu Programu wynosi 107 mld złotych, co jest niewystarczające przy wartości wszystkich zadań w tym Programie ujętych, która sięga blisko 200 mld złotych".

"Na tym etapie realizacji PBDK jest za wcześnie na określenie szczegółowego harmonogramu budowy tej inwestycji" - poinformowało ministerstwo. Jednocześnie resort zapewnił, że "z determinacją dąży do stworzenia spójnego systemu dróg szybkiego ruchu, w którym dostrzegana jest także istotna rola drogi ekspresowej S6 Koszalin - Trójmiasto".

"Chcielibyśmy, aby nowo wybudowana sieć dróg ekspresowych i autostrad odpowiadała na najpilniejsze potrzeby inwestycyjne i wyznaczone cele strategiczne kraju. Z uwagi na ograniczenia finansowe nie ma jednak możliwości jednoczesnej realizacji wszystkich priorytetów ujętych w Programie w pełnym zakresie" - podano.

Ministerstwo zapewnia, że "z tego względu zostały podjęte działania optymalizacyjne, które mają na celu realizację programu drogowego w jak najszerszym zakresie".

Apel mieszkańców Pomorza, samorządowców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych do rządu RP w sprawie budowy drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim podpisano w czwartek w Lęborku. Podpisało się pod nim kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, głównie z zachodniej części regionu. Pod apelem może się każdy podpisać.

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku poinformowała w piątek, że "mieszkańcy i przedsiębiorcy województwa, a także przedsiębiorcy współpracujący z firmami z Pomorza mogą poprzeć tę inicjatywę i dołączyć swój podpis pod apelem dotyczącym budowy S6". Podpis można złożyć do 25 listopada.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.