PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejska spółka dokończy stadion

  • GK/AT    29 października 2012 - 16:28
Miejska spółka dokończy stadion

- Gmina Białystok chce przekształcić Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR) w taki sposób, by z jego podziału powstała spółka, która zajmie się dokończeniem budowy stadionu miejskiego - poinformował w poniedziałek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
ZAKTUALIZOWANA: Gmina Białystok będzie miała w spółce - o nazwie "Stadion miejski" - 100 proc. udziałów, powinna ona powstać do 1 marca 2013 r. Jak powiedział Truskolaski, utworzenie takiej spółki celowej jest optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli na sfinansowanie inwestycji.

Czytaj też: Spółka dokończy stadion w Białymstoku

W przyszłości spółka ma wyemitować obligacje, by w ten sposób uzyskać pieniądze na dokończenie budowy. Projekty uchwał, które umożliwią przekształcenia, mają być przedstawione Radzie Miasta Białystok na najbliższej sesji.

MOSiR w Białymstoku zostanie zlikwidowany, a na jego bazie powstanie też jeszcze jeden podmiot - o nazwie Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji (BOSiR), który powinien zacząć działać od 1 stycznia 2013 r/ jak zakład budżetowy. Przejmie on od MOSiR dotychczasowy zakres działalności, z wyjątkiem spraw związanych ze stadionem i zapleczem treningowym.

Chodzi o trzy miejskie pływalnie, stadion lekkoatletyczny, lodowisko i ośrodek sportów wodnych. Prezydent dodał, że pracownicy dotychczasowego MOSiR znajdą pracę albo w spółce "Stadion miejski", albo w BOSiR.

Stadion miejski w Białymstoku budowany jest przez hiszpańsko-polskie konsorcjum, którego liderem jest obecnie hiszpańska firma OHL (Obrascon Huarte Lain SA).

Przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Białystok (jednocześnie szef miejskich struktur tej partii) Rafał Rudnicki poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że klub złożył w poniedziałek wniosek o to, by na najbliższej sesji 5 listopada prezydent Białegostoku przedstawił radnym informację na temat budowy stadionu.

Rudnicki przypomniał, że podobny wniosek radni PiS złożyli we wrześniu, ale - jak mówił - pozostał bez odpowiedzi. Zaznaczył też, że radni nie krytykują pomysłu na spółkę, ale nie podoba im się to, że prezydent miasta nie konsultuje tych spraw z radnymi. Uważają też, że brakuje w tej sprawie ze strony prezydenta "głębszej analizy".

Pierwotnie stadion miał być gotowy w tym roku. Miasto jednak wypowiedziało umowę zwycięzcy pierwszego przetargu, polsko-francuskiemu konsorcjum. Powodem były opóźnienia w pracach. Sprawa trafiła do sądu, a w drugim przetargu wybrano konsorcjum hiszpańsko-polskie.

Obecny termin zakończenia inwestycji to początek 2014 r. Miejski stadion w Białymstoku ma być obiektem na 22,5 tys. widzów, spełniającym standardy UEFA. Stadion powstaje przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.