PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Głowienki będą mieli nowy most

  • krosnocity.pl    20 maja 2013 - 18:00
Mieszkańcy Głowienki będą mieli nowy most

Już w czerwcu br. rozpoczną się prace przy przebudowie drewnianego mostu na rzece Lubatówka w Głowience, w ciągu drogi powiatowej Krosno - Rogi - Iwonicz. Most wymaga kapitalnego remontu. Zły stan techniczny od dawna budził zastrzeżenia wśród użytkowników.
Sołtys wsi Głowienka Teresy Sirko (jednocześnie radna powiatu) wielokrotnie interweniowała w imieniu mieszkańców, jak i zarządu powiatu, czyniąc starania o zdobycie środków na jego przebudowę. Dzięki dofinansowaniu z rezerwy Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, długo oczekiwana inwestycja zostanie zrealizowana.

W chwili obecnej konstrukcja mostu i drewniany pomost są w stanie niezadowalającym.

Liczne ubytki powierzchniowe, postępująca korozja elementów stalowych oraz proces gnilny części drewnianych powodują, że obiekt zagraża bezpieczeństwu, zarówno zmotoryzowanym jak i pieszym. Na dzisiejsze czasy most nie spełnia także wymogów odnośnie nośności, która wynosi 15 ton.

- Po przebudowie ulegną poprawie parametry techniczne. Szerokość całkowita wyniesie 9,70 m, w tym nawierzchnia oraz chodnik jednostronny o szerokości 2 m. Nośność zostanie zwiększona do 40 ton. Ponadto przewidziane jest wykonanie dojazdów do mostu wraz z budową odcinka chodnika, przejścia dla pieszych oraz barier energochłonnych. Dodatkowo, uwzględniając warunki właściciela cieku wodnego, Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, zostaną wykonane umocnienia obustronne koryta rzeki na odcinku ok. 100 m. Decydując się na tę inwestycję kierowaliśmy się głównie troską o bezpieczeństwo użytkowników, w tym przede wszystkim dzieci z Głowienki, które codziennie korzystają z mostu w drodze do szkoły - podkreśla wicestarosta Andrzej Guzik.

Koszt zadania zamknie się w kwocie 882 190 zł. Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu jest Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.