PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Mielca zdecydowali o wyglądzie pomnika Gryfa

  • PAP    3 lutego 2014 - 20:04
Mieszkańcy Mielca zdecydowali o wyglądzie pomnika Gryfa

Mieszkańcy Mielca (Podkarpackie) w głosowaniu wybrali wersję pomnika mitycznego Gryfa - pół lwa, pół orła. Pomnik, jeszcze w tym roku ma stanąć na mieleckim Rynku - poinformował w poniedziałek rzecznik mieleckiego magistratu Krzysztof Urbański.
Gryf widnieje m.in. w herbie założycieli Mielca - rodu Mieleckich, a współcześnie można go znaleźć także w herbie powiatu mieleckiego. Mieszkańcy mogli głosować na jedną z trzech wersji pomnika Gryfa.

Urbański podkreślił, że postać Gryfa została przygotowana w trzech różnych pozach - różniły się one m.in. ułożeniem szponów. "Mieszkańcy wybrali wersję, która - w ocenie wielu osób, jest najbardziej dynamiczna" - dodał.

Mielczanie mogli swój głos oddać m.in. mailowo, a także pocztą tradycyjną. Pod uwagę brano także wpisy na internetowych forach dyskusyjnych dotyczących pomnika.

O tym, że na mieleckim Rynku stanie pomnik Gryfa zdecydowali, podczas wcześniejszych konsultacji, sami mieszkańcy. Wówczas mogli wybierać spośród pięciu tematów konstrukcji, były to: bracia Jan i Bernardyn Mieleccy; bracia Mieleccy i Gryf (razem); grupa figuralna symbolizująca handel na dawnym Rynku; makieta Rynku z przełomu wieków XIX i XX oraz Gryf. W przesyłanych do urzędu opiniach mielczanie zdecydowanie wskazali Gryfa.

Montaż konstrukcji Gryfa jest jednym z elementów przebudowy Rynku; sama przebudowa już się zakończyła, a jej koszt wyniósł ok. 9,5 mln zł. Projekt Gryfa przygotowali krakowscy artyści Agnieszka Świerzowicz-Maślaniec i Marek Maślaniec.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.