PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkańcy nadzalewowych miejscowości wypowiedzą się na temat przekopu Mierzei. Prezydent Elbląga ocenia

 • Piotr Toborek    1 marca 2015 - 01:12
 Mieszkańcy nadzalewowych miejscowości wypowiedzą się na temat przekopu Mierzei. Prezydent Elbląga ocenia
Przekopanie Mierzei Wiślanej to wielka szansa dla Elbląga. Fot. Wikipedia

Znów powrócił – jak zawsze przed wyborami – temat budowy kanału łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Czy tym razem uda się doprowadzić do rozpoczęcia inwestycji, której koszt to prawie 900 mln zł? Prezydent Elbląga wierzy.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opracowuje ponownie dokumentację dotyczącą budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Poprzedni program, ustanowiony uchwałą Rady Ministrów z 13 listopada 2007 r., wygasł 31 grudnia 2013 r.

Rozpoczęły się konsultacje wśród mieszkańców. Uwagi mogą wnosić mieszkańcy Elbląga, Sztutowa i Krynicy Morskiej.

Po ich zakończeniu prognoza oddziaływania na środowisko będzie przedstawiona do akceptacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównej Inspekcji Sanitarnej oraz Komisji Europejskiej.

W razie pozytywnej opinii Komisji Europejskiej decyzja o realizacji projektu będzie należeć do Rady Ministrów. Przewidywany termin: drugi kwartał 2016 r.

Sprawa przekopania Mierzei wraca od lat, zwykle przed wyborami. Czy znów nie mamy do czynienia z takim przypadkiem? – pytamy prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

– Skoro ten projekt został w ubiegłym roku włączony do wykazu prac legislacyjnych rządu, trwają prace związane z opracowaniem niezbędnej dokumentacji i rozpoczęły się konsultacje, to myślę, że nie jest to działanie jedynie kampanijne – mówi Wróblewski. – Mam nadzieję, że nie polityczne, lecz merytoryczne kwestie będą brane pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznych decyzji o budowie kanału.

Budowa kanału jest powszechnie uznawana za wielką szansę na rozwój okolicznych gmin i oczekiwana przez mieszkańców, którzy liczą, że dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy.

– Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to przedsięwzięcie ważne nie tylko dla Elbląga, ale także dla całego regionu pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dla wszystkich portów basenu Zalewu Wiślanego – uważa prezydent Elbląga. – Inwestycja umożliwi bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego oraz skróci drogę wodną łączącą Elbląg z portami nadmorskimi. Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie przyczyni się do rozwoju gospodarczego nie tylko miasta.

Wróblewski wylicza, że dzięki budowie kanału zwiększą się możliwości przeładunkowe elbląskiego portu, wzrośnie również atrakcyjność turystyczna miasta.

– Kanał, którym bez przeszkód będzie można wpływać na Zalew, cumować w elbląskim porcie i wyruszyć dalej unikatowym Kanałem Elbląskim na jeziora mazurskie będzie dla naszego miasta doskonałym elementem promocyjnym – mówi Wróblewski.

Jak podkreśla prezydent, na inwestycję czeka cały Elbląg, ale to nie samorząd decyduje o jej realizacji.

– Elbląg nie jest decydentem w tej kwestii, więc o odpowiedź na pytanie, czy i kiedy ruszą pracę należałoby się zwrócić do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Mam nadzieję, że tym razem inwestycja dojdzie do skutku – podkreśla Wróblewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • vdziwny, 2015-03-02 16:57:33

  Czas budowy tego przekopu, od propozycji do realizacji zapewne przekroczony zostanie dziesięciokrotnie w stosunku do kanału suezkiego, czy panamskiego. Polacy potrafią!
 • Leszek , 2015-03-02 08:19:24

  Bliskość Rosji po kolejny powód właśnie strategiczny, aby Elbląg miał port z szybkim i bezpośrednim dostępnem do Zatoki Gdańskiej
 • toMMasz, 2015-03-01 13:42:23

  Boją się ruskich i odwlekają...