PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy nie chcą S1 przez Miedźną

  • PAP    13 sierpnia 2013 - 15:44
Mieszkańcy nie chcą S1 przez Miedźną

- Kilkudziesięciu mieszkańców Miedźnej pikietowało we wtorek gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, protestując przeciw budowie drogi S1 przez ich gminę. Przekonywali, że droga oznacza wyburzenie wielu domów i problemy rolników.
"S1 tak, ale nie przez Miedźną", "Wariant A to zabójstwo dla rolnictwa w Miedźnej" - napisali na transparentach. Chcą, by drogę poprowadzono według jednego z dwóch innych rozpatrywanych wariantów, w których S1 omija Miedźną.

"Nie chcemy pogrzebać dorobku naszego życia. Nie będzie dojścia do kościoła, szkoły czy przedszkola" - powiedział jeden z protestujących. Podkreślił, że od lat mieszkańcy Miedźnej byli przekonywani, że droga ekspresowa będzie omijała ich miejscowość, dlatego wybudowano tu wiele domów. Teraz części z nich grozi wyburzenie.

Przewodniczący Rady Gminy Miedźna Stanisław Karbowy przekonuje, że droga podzieli gminę i uniemożliwi dojazd rolnikom do pól, a tereny rolne stracą na wartości. "Droga jest potrzebna, ale dlaczego nie bierze się pod uwagę opcji, które są korzystne dla wszystkich" - pytał.

Petycję od protestujących przyjął wicewojewoda śląski Piotr Spyra. Obiecał, że pismo trafi do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i resortu transportu. Powiedział, że budowa S1 przez Miedźną nie jest jeszcze przesądzona, ale decyzja w tej sprawie musi zapaść do końca roku. "To ostatni moment, by o przebiegu drogi S1 rozmawiać" - zaznaczył.

Protest dotyczy planowanej budowy ok. 40-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 z Mysłowic do Bielska-Białej. Odcinek ten połączyłby istniejące fragmenty ekspresowej trasy z Cieszyna do Bielska-Białej oraz z Mysłowic do Dąbrowy-Górniczej.

Droga jest projektowana od kilku lat, a różne propozycje jej przebiegu budzą protesty. W dotychczasowych konsultacjach negatywnie o różnych wariantach przebiegu S1 wypowiadali się m.in. ekolodzy, mieszkańcy Oświęcimia, a także kopalń, bo S1 miałaby przebiegać przez tereny górnicze.

Warianty "B" i "C", które popierają mieszkańcy Miedźnej omijają gminę, ale też nie zadowalają wszystkich. Niedawno zaproponowano kolejny, czwarty wariant, łączący poprzednie. Także on nie godzi wszystkich stron, bo przechodzi obok jednego z osiedli.

Odcinek S1 z Mysłowic do Bielska-Białej zaplanowano jako dwujezdniową trasę o parametrach drogi ekspresowej. Jest ona potrzebna, ponieważ droga krajowa nr 1 przez Tychy, Pszczynę, Goczałkowice i Czechowice-Dziedzice nie wytrzymuje obecnego natężenia ruchu. Problemem są m.in. liczne skrzyżowania ze światłami. Wszystkie cztery proponowane warianty mają podobną długość oraz zbliżony koszt wykonania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ślązak, 2013-08-14 00:17:23

    to zaledwie wójt i kilku mieszkańców, którym nie pasuje ta inwestycja reszta mieszkańców (tysiące) chcą by warszawka wreszcie ją rozpoczęła