PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Rudy Śląskiej chcą trasy rowerowej łączącej dzielnice

  • PAP    22 września 2014 - 12:14
Mieszkańcy Rudy Śląskiej chcą trasy rowerowej łączącej dzielnice

- Budowa trasy rowerowej łączącej wszystkie dzielnice miasta - to bezdyskusyjny zwycięzca w głosowaniu nad projektami w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej - poinformował Urząd Miejski. Do rozdysponowania było 2,3 mln zł.
Głosowano nad 12 ogólnomiejskimi projektami. Na 3639 głosujących osób ponad 1,7 tys. wybrało zwycięską propozycję, a żadna z pozostałych nie przekroczyła granicy 400 głosów.

"Cieszę się, że głosujących przybywa i mam nadzieję, że do idei budżetu obywatelskiego przekonają oni kolejne osoby. Wyniki głosowania pokazują, że nasze mocne zaangażowanie w sprawy infrastruktury rowerowej w mieście całkowicie wpisuje się w oczekiwania mieszkańców" - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Pomysłodawcy budowy trasy rowerowej łączącej dzielnice przewidzieli m.in. wykonanie przejazdów przez ulice, zlikwidowanie barier architektonicznych oraz wyrównanie i utwardzenie nawierzchni. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 1 mln zł.

Z kolei wśród projektów lokalnych wybrano: strefy rekreacji w dzielnicach Bykowina oraz Ruda, plac zabaw z boiskiem w Goduli, rozbudowę placu zabaw w Kochłowicach, monitoring w Szkole Podstawowej nr 18 oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3, wymianę posadzki w Miejskim Przedszkolu nr 20 oraz schodów prowadzących do tej placówki, remont ogrodzenia przy Miejskim Przedszkolu nr 36, rozbudowę infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 41, remont i modernizację hali sportowej w Gimnazjum nr 7, parkingi w Bielszowicach oraz Orzegowie, próg zwalniający w Bielszowicach, chodniki w Rudzie i Bielszowicach, modernizację trasy biegowej i bieżni stadionu przy ul. Czarnoleśnej oraz wymianę parkietu hali sportowej w Nowym Bytomiu.

Czytaj też:  Petroff-Skiba: Dopiero trzeci budżet obywatelski jest dobry

Mieszkańcy mogli składać propozycje inwestycji przeznaczonych do realizacji z budżetu obywatelskiego na 2015 r. do końca czerwca. Projekty musiały dotyczyć zadań o charakterze ogólnomiejskim, czyli służącym wszystkim mieszkańcom Rudy Śląskiej oraz zadań o charakterze lokalnym, czyli służącym mieszkańcom poszczególnych dzielnic.

Czytaj też:  Dla wielu samorządowców budżet partycypacyjny jest zbyt skomplikowany

Po weryfikacji do etapu głosowania zakwalifikowano 12 projektów ogólnomiejskich oraz 17 lokalnych. Głosowanie trwało od 21 sierpnia do 10 września. Kartę do głosowania wypełnić mógł każdy mieszkaniec Rudy Śląskiej powyżej 16. roku życia. Można było zagłosować na jedną inwestycję o charakterze ogólnomiejskim oraz na dwa projekty dzielnicowe.

Już w zeszłym roku rudzianie decydowali, na co wydać 2 mln zł z miejskiej kasy w 2014 r. W głosowaniu na wskazane projekty udział wzięło wtedy blisko 3,5 tys. mieszkańców. Pod głosowanie zostało poddanych 27 projektów, które zgłosili mieszkańcy. Ostatecznie wybrali 9, które są realizowane w tym roku.

Zakończono już: remont kaplicy św. Józefa przy ul. Kaczmarka, utwardzenie terenu przy ul. Joliot-Curie, renowację hali MOSiR przy ul. Kłodnickiej, utworzenie terenu zielonego wraz z żywopłotem i ławeczkami dla osób starszych przy ul. 1 Maja 318 - 326 oraz wybieg dla psów w Nowym Bytomiu.

W październiku mają zostać oddane do użytku mieszkańców tereny rekreacyjne w dzielnicy Godula i park aktywności w dzielnicy Bykowina. Wyłoniono wykonawcę pierwszej części parkingu przy ul. 1 Maja 318 - 326 i opracowano dokumentację części drugiej, cały parking powstanie do końca tego roku. W opracowaniu jest dokumentacja projektowa dotycząca wybrukowania i oświetlenia ul. Cichej w Bielszowicach, realizację robót budowlanych przewidziano na przyszły rok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.