PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Sosnowca czekają na ekrany

  • esosnowiec.pl (Arkadiusz Kaczor)    3 grudnia 2012 - 11:07
Mieszkańcy Sosnowca czekają na ekrany

– Mieszkańcy widzą, że są oszukiwani w kwestii budowy ekranów chroniących przed hałasem w ciągu drogi ekspresowej S1 – mówi Tomasz Niedziela, sosnowiecki radny.
Radny od dawna walczy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o wywiązanie się z decyzji nałożonej przez marszałka województwa śląskiego, nakazującej budowę zabezpieczeń do końca 2013 roku.

Z ostatniej korespondencji w tej sprawie wynika, że przedstawiciele GDDKiA wystąpią do marszałka z wnioskiem o prolongatę terminu budowy ekranów na estakadzie, którą planuje się remontować dopiero w 2014 roku.

Taka informacja z pewnością nie ucieszy mieszkańców okolic estakady, czyli osiedla Bór aż do ulicy Plażowej. Okazuje się bowiem, że odcinek zostanie wyłączony z budowy ekranów akustycznych, aż do momentu remontu estakady. Ten, jak wynika z odpowiedzi na interpelację sosnowieckich radnych, ma nastąpić nie wcześniej niż w 2014 roku, o ile będą na to zagwarantowane pieniądze.

- Niezrealizowanie zadania w ciągu drogi ekspresowej S-1 w km 544+195, aż do ulicy Plażowej powoduje, że utrudnienia będą występowały na terenie, gdzie istnieje największa gęstość zaludnienia w ciągu ekspresówki, a co za tym idzie, największa liczba mieszkańców narażona jest na działanie hałasu - mówi Tomasz Niedziela.

Z tą opinią nie zgadzają się przedstawiciele GDDKiA, którzy podkreślają, że wyłączony z budowy odcinek ekranów znajduje się około kilometra od ulicy Plażowej. „(...) Do wywiązania się z obowiązku nałożonego decyzją marszałka dotyczącego ograniczenia hałasu w terminie do 31 grudnia 2013 roku została opracowana dokumentacja projektowa z podziałem na etapy.

Oddział GDDKiA w Katowicach rozpoczął realizację inwestycji od etapu I. Do realizacji kolejnych niezbędne będzie przyznanie środków. Jednocześnie informujemy, że wystąpiliśmy do marszałka z wnioskiem o prolongatę terminów budowy ekranów na estakadzie (...)" - czytamy w piśmie do radnego Niedzieli.

Ten odpowiada, że problem nie dotyczy jedynie ulicy Plażowej, a całego osiedla, w skład którego wchodzą ulice Dybowskiego, Szybowa, Tuwima i Promienna.

- Obawiam się, że w tej kwestii GDDKiA skorzysta nie tyle z administracyjnych, co politycznych ścieżek rozwiązania problemu. Widzi się, że mieszkańcy nie dają się już oszukiwać, stąd wniosek o prolongatę terminu budowy ekranów dla spornego odcinka - uważa Tomasz Niedziela.

- Tym razem nie pójdzie tak łatwo. Zapewniam, że mieszkańcy nie dadzą łatwo o sobie zapomnieć. Tym bardziej, że ekrany akustyczne buduje się często w miejscach nieprzemyślanych, a nie tam gdzie ich faktycznie potrzeba. Tym samym okolice S1 w południowo - wschodniej części Sosnowca w dalszym ciągu pozostaną newralgicznym miejscem na akustycznej mapie miasta - dodaje.

Radny zapowiada rozpoznanie możliwości prawnych odnośnie wystąpienia z pozwem zbiorowym o odszkodowania w przypadku niewykonania ekranów do 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.