PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy wskażą, jak ma wyglądać kładka nad jeziorami w Mikołajkach

  • PAP/Gazeta Wyborcza    8 lutego 2015 - 17:31
Mieszkańcy wskażą, jak ma wyglądać kładka nad jeziorami w Mikołajkach

Pierwsza propozycja pieszej przeprawy nad przesmykiem w Mikołajkach. Fot. mat. prasowe

Mieszkańcy Mikołajek wskażą, jak ma wyglądać piesza przeprawa nad przesmykiem, gdzie łączą się dwa mazurskie jeziora: Mikołajskie i Tałty. Przeprawa zastąpi wybudowaną ponad 40 lat temu, której stan techniczny jest zły, a latem zagraża jednostkom pływającym.
Jak poinformował PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, kładka piesza o długości 200 metrów wybudowana została nad akwenami w latach 70. ub. wieku.

"Jej stan techniczny był już latem na tyle zły, że kawałki betonowej konstrukcji spadały do jeziora, zagrażając przepływającym statkom czy żaglówkom. Ekspertyzy wykazały, że przeprawa może być wyremontowana, ale samorząd podjął się budowy nowej" - podkreślił burmistrz.

Dodał, że obecnie raz na miesiąc specjalista po badaniach technicznych dopuszcza przeprawę do użytku dla pieszych. Przejście zabezpieczone jest drewnianymi podestami, a betonowe elementy - od dołu - siatką.

Czytaj też: Gmina Mikołajki zbuduje kolejny dom dla swoich mieszkańców

Samorząd zdecydował, że przed budową nowej przeprawy zapyta mieszkańców, jak ma most wyglądać. Na stronie internetowej pokazano dwie koncepcje architektoniczne. Jedna nawiązuje do wyglądu żagla - pylon łączy się z przeprawą za pomocą lin, most ma podporę w wodzie. Drugi koncepcja zakłada, że przeprawa w całości znajduje się nad wodą i umocowana będzie na przyczółkach.

Jak podkreślił burmistrz, w sondzie umieszczonej na stronie internetowej urzędu miasta i gminy mieszkańcy mogą zagłosować, która koncepcja architektoniczna bardziej im się podoba. Ich głos będzie brany pod uwagę przy realizacji inwestycji. Jak dodał, wkrótce powstanie projekt techniczny i rozpocznie się budowa przeprawy. Budowa ma kosztować 7 mln zł, gmina będzie chciała zrealizować inwestycję z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. W strategię rozwoju Krainy Wielkich Jezior Mazurskich wpisana jest modernizacja szlaków wodnych, w tym także budowa przeprawy nad akwenem w Mikołajkach.

Kładka piesza jest jedną z trzech przepraw nad przesmykiem, którym łączą się dwa jeziora: Mikołajskie i Tałty. Turyści zmotoryzowani przejeżdżają mostem drogowym, który jest w ciągu drogi krajowej nr 16. Natomiast pociągi przejeżdżają przez wiadukt.

Przeprawa piesza znajduje się najbliżej wioski żeglarskiej i rozciąga się z niej widok na marinę i obydwa jeziora.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.